logo

21 Ağustos 2007

Balıkesir’de “30. Zeytin Festivali” başladı

Balıkesir’in Edremit ilçesinde düzenlenen “30. Zeytin Festivali” çeşitli etkinliklerle başladı.
Cumhuriyet Meydanı’nda başlayan, festivalde Balıkesir Belediye Bandosu çeşitli gösteriler yaptı. Kortej yürüyüşü ile start alan etkinliklerde konuşan Belediye Başkanı Yunus Bozbey, Edremit Körfezi’nin adını Zeytin Festivalleriyle tüm dünyaya duyurduklarını belirterek, “Hizmetlerimizi sürdürürken, halkımızı da ihmal etmiyoruz. Düzenlediğimiz, sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif etkinliklerimizle halkımızı az da olsa stresli ortamlarından uzaklaştırıp hoş saatler yaşatıyoruz. Zeytin festivallerimizin bu
yıl 30’uncusu gerçekleşiyor. Her yıl daha da renklenen festivallerimiziz bu yıl gerçekten dolu dolu geçecek. Festivallerimizin yanı sıra yapacağımız daha çok işimiz var. Edremit adına, Edremitliler için yola devam diyoruz” dedi.
Birçok serginin açıldığı festivalde Salih Cebe’nin, ‘Taşların Dili’ isimli mozaik sergisi vatandaşlar tarafından ilgi gördü. Sergi açan sanatçılara başkan Bozbey, teşekkür plaketleri ve çeşitli hediyeler takdim etti.
ZEYTİNYAĞLI YEMEK YARIŞMASI DÜZENLENDİ
Festival kapsamında, “Zeytinyağlı Yemek Yarışması” düzenlendi. Birbirinden leziz yemeklerin yarıştığı ödüllü yarışmada jüri üyeleri birinci gelecek yemeği seçmede zorlandı. Edremit Anadolu Turizm ve Otelcilik Meslek Lisesi organizesinde okul salonunda gerçekleşen yarışmaya 8 çeşit yemek katıldı.
Belediye Başkanı Yunus Bozbey ve protokolün de katıldığı yarışmada, jüri üyeleri Lokantacılar Odası Başkanı Ali Şenol Sözer, Sofra Dergisi Yemek Danışmanı Elmas Yetkin ile lokanta işletmecisi Aykut Dürüst, dereceye girenleri açıkladı. Kezban Güre’nin yaptığı roka salatası yatağında midye dolma birinci olurken, Güliz Ok’un yaptığı zeytinyağlı pideli paça ikinci, Kadriye Aydın’ın yaptığı patlıcan börek ise üçüncü oldu. Yarışmanın birincisine Cumhuriyet altını, ikincisine yarım Cumhuriyet altını, üçüncüsüne
ise, çeyrek altın armağan edileceği öğrenilirken, dereceye girenler ödüllerini akşam düzenlenecek olan İsmail YK, Lara ve Fatih Kısaparmak konserinde başkan Bozbey’in elinden alacağı bildirildi.
(İHA)

Share