logo

31 Ağustos 2007

Bağyurdu’nda “Asfalt şenliği”

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Kemalpaşa’ya bağlı Bağyurdu beldesindeki tüm yollarını asfaltlayarak çağdaş bir hale getirmesi, yörede tam bir şenlik havası estirdi.
Getirilen yol hizmetlerini “Asfalt Şenliğ” adı altında kutlayan Bağyurdu halkı, kendilerini yalnız bırakmayan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nu davullu-zurnalı törenle karşıladı.
Beldeyi Ankara Yolu’na bağlayan yol ile ova yollarının ilk kez asfaltlandığını ve böylece yazın tozdan, kışın da çamurdan kurtulacaklarını söyleyen Bağyurdulular, ova yolunun açılışı için hazırlanan kurdeleyi de Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu’na kestirdi. Başkan Kocaoğlu, tören için alan getirilen koçun kesilmesini istemedi ve bağışladı.
Açılışın ardından Bağyurdu Belediyesi’nin düzenlediği Asfalt Şenliği’ne katılmak üzere 80. Yıl Parkı’na giden Başkan Kocaoğlu, burada da bir sürprizle karşılaştı. Bağyurdu’ndaki okullara yapılan hizmetler nedeniyle Başkan Kocaoğlu’na teşekkür etmek isteyen bir grup öğrenci duygularını hazırlattıkları pankartla dile getirdi. Bu jest karşısında duygulanan Kocaoğlu yerinden kalkarak yanlarına gittiği öğrencileri tek tek öptü.
Şenlik kapsamında düzenlenen törende belde sakinlerine seslenen Bağyurdu Belediye Başkanı Rıdvan Üreten, “Sağolsun Başkanımız Aziz Kocaoğlu, bize harika yollar kazandırdı. Eskiden bizim yollarımızda arabaların alt takımlarının sağlam olup olmadığını denerlerdi. Şimdi tüm yollarımız asfaltlandı. Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum” dedi.
İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İZBETON şirketi, İnönü Caddesi, İzmir Turgutlu bağlantı yolu, Minibüs Garajı, Sağlık Ocağı yolu, Sanayi içi ve Topçular Caddesi olmak üzere Bağyurdu Beldesi’nde 12 km. asfalt uygulaması yaptı. Ayrıca ova yollarında toplam 22 km. sathi kaplama gerçekleştirildi. Büyükşehir’e bağlı İZBETON şirketinin, bu çalışmaların dışında, hibe olarak Sinancılar, Sarılar ve Yiğitler köylerindeki 20 km.lik bölümde de sathi kaplama yapacağı bildirildi.
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise Bağyurdu ile birlikte 5216 sayılı yasayla Büyükşehir’e bağlanan ilçe ve beldeleri kastederek, “Bu bölgelerde yaşayan vatandaşlarımız olarak, verilen hizmetlerin ve bu hizmetler sayesinde yaşam kalitenizin nasıl yükseldiğini yaşayarak görüyorsunuz. Bu yüzden buralarda yaptıklarımızı anlatmaya gerek yok” dedi. Başkan Kocaoğlu, şöyle devam etti: “Bu azimle, bu kararlılıkla, belediye başkanlarımızın, meclis üyelerimizin, muhtarlarımızın bu uyumuyla ve halkımızın bu desteğiyle başaramayacağımız hiçbir iş yok. Çıkan bir yasayla 9 belediyeden 57 belediyeye yükseldik, sınırlarımız 5 misline çıktı. Ama bütün sorunların üstesinden geldik. Atın başını doğruya, güzele, çalışmaya döndürdük.”
Yerelde kalkınmayı gerçekleştirmekten ve belediye hizmetleriyle halkın yaşam standardını yükseltmekten başka bir gayelerinin bulunmadığını belirten Başkan Kocaoğlu “Alsancak’ta, Karşıyaka’da, Bornova’da ne varsa Bağyurdu’nda da, Armutlu’da da, Ören’de de olacak” dedi.
Tüm bu işleri yaparken İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin borçlarını da ödediklerini belirten Başkan Kocaoğlu, 1 milyar 800 milyon YTL borcu ödenebilir hale getirdiklerini, 550 milyon YTL borç ödediklerini ve yatırım yapamaz durumdaki belediyeyi büyük yatırımlar gerçekleştiren bir duruma taşıdıklarını söyledi.
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin tarım konusunda önemli çalışmalar yaptığını ve özellikle organik tarıma geçiş konusunda önemli destek ve teşvikler sağlandığını da dile getiren Başkan Aziz Kocaoğlu, bu amaçla bünyesinde Tarım Daire Başkanlığı kuran ilk belediye olduklarını da ifade etti.
Tören sonunda Bağyurdu Belediye Başkanı Rıdvan Üreten, Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu’na belde halkının teşekkürlerini yansıtan bir plaket sundu. Başkan’a bir başka plaket ise Bağyurdu Kazım Dirik İlköğretim Okulu Müdürü Salih Akdeniz tarafında, beldelerindeki okullara yapılan hizmet ve yardımlardan dolayı verildi.

(İHA)

Share