logo

10 Mart 2007

AVRUPALI ÖĞRENCİLERİN MANİSA ZİYARETİ

Avrupa Birligi (AB) Egitim ve Gençlik Programları kapsamında gençler arasındaki şiddet olaylarının önlenmesi ve sportif faaliyetlerinin geliştirilmesi projesi ile ilgili çeşitli AB ülkerinden 37 kişilik öğrenci grubu Manisa’da protokol ziyretleri yaptı.
Almanya, Danimarka, Slovakya, Bulgaristan, Estonya, Polonya ve Türkiye’nin çeşitli illerinden 18-25 yaş arası toplam 37 kişilik öğrenci grubu, Manisa Vali Refik Arslan Öztürk’ü ziyaret ettiler. Vali Öztürk genç misafirlerini Valilik 75. Yıl Salonu’nda ağırladı. Öğrencilerin, “AB’ye girmek isteyen Türkler nasıl insanlar” sorusuna Vali Öztürk çizdiği bir karikatürle cevap verdi. Daha önce de gazetelerde karikatürleri yayımlanmış olan Vali Öztürk boş bir kağıda eski osmanlı kıyafeti ve takım elbiseli iki insan karikatürü çizerek, “Biz 50 yıldır AB’ye girmeye çalışıyoruz. Bu mücadelemizi kazanıp bizi aranıza aldığınızda bizleri çok seveceksiniz çünkü bugüne kadar sizler bizleri fesli, post bıyıklı, göbekli, şalvarlı insanlar olarak tanıdınız. Oysa ki biz kravatlı, ceketli, boyalı ayakkabılı şu elimde gördüğünüz karikatürdeki gibi insanlarız. Ayrıca AB’ye üyelik için yüksek bir samimiyetle çalışıyoruz” dedi.
Manisa Valisi Refik Arslan Öztürk, AB’den gelen öğrenci heyetine kent hakkında geniş bilgiyi tercümanlar Binnur Güler ve Yıldız Gezgin aracılığı ile verdi. Vali Öztürk, “Ülkemizde 81 il var. Benim şahsi fikrim tüm illeri Manisa seviyesine getirebilirsek Avrupa Birliği’ne rahatlıkla gireriz. Çünkü kentimiz tarımı, sanayisi ve turizmi ile yerli ve yabancıların göz bebeği konumundadır. 2005 yılında Finansal Times dergisinin dünyada yatırm yapmaya en uygun 200 şehir arasında Manisa ilimiz birinci seçilmiştir. Zeytin ve üzümde dünya ihracatımız yüzde 80’lerdedir. Ayrıca tarihte ilk altın paranın basıldığı Lidyalılar medeniyeti ilimiz sınırları içerisindedir.” diye konuştu.
Öğrenci temsilcilerinden gelen “Çocuklarınız için neler yapıyorsunuz?” sorusuna ise Vali Öztürk, “Nüfusumuzun fazla olduğu doğrudur. Ancak aileler artık çok çocuk değil, bakabilecekleri kadar çocuk yapıyorlar. Ülkemizde işsizlik sorunu olduğu doğrudur. Ancak bu sorun yasalardaki eksikliklerin giderilmesi ile ortadan kalkacaktır. Bunun yanı sıra çocuklarımızı 4 yaşındaki itibaren kreş, 6 yaşından itibaren ana sınıflarına gönderiyoruz. Eğitim seviyesi açısından da bir çok mesleki eğitim veren okula sahibiz ve gençlerimizi bu yöntemler hayata hazırlıyoruz.” şeklinde yanıt verdi. “Yabancı yatırımcılara yönelik ne tür kolaylıklarınız bulunuyor?” sorusuna ise Vali Refik Arslan Öztürk, “Yabancı yatırımcılar için Türkiye çok cazip bir yer oldu. Asya-Avrupa arasında Türkiye’nin köprü ülkesi oluşu yabancı yatırımcıları ülkemizde yatırıma yöneltiyor. Özellikle Manisa’da ABD, İtalya, Fransa, Almanya, İngiltere gibi ülkelerden yatırımcılar bizimle birlikte çalışıyor.” cevabını verdi.
Vali Öztürk, öğrenci heyetini tek tek valilik makamından uğurlarken her birine mesir macunu ve Manisa’nın üzümünden hediye etti.
Öğrenci heyeti daha sonra Belediye Başkanı Bülent Kar’ı ziyaret etti. Öğrencilere belediye faliyetleri ve projeleri hakkında bilgi veren Başkan Kar, yabancı öğrencileri Manisa’da ağırlamaktan büyük mutluluk duyduklarını ifade etti. Ayrıca şiddet olaylarının önlenmesi ve sportif faaliyetlerinin geliştirilmesi projesini belediye olarak desteklediklerini söyledi.

(İHA)

Share