logo

01 Eylül 2007

Avcılar sezonu keklik ve sülünleri doğaya salarak açtı

Balıkesirli avcılar, av sezonunu ellerindeki keklikleri doğaya salarak açtı.
Balıkesir’in Dursunbey Avcılık ve Atıcılık Kulübü üyeleri kendi yetiştirdikleri 38 adet keklik ile 15 adet sülünü serbest bırakarak 2007-2008 av sezonunu açtı. Avcılık ve Atıcılık Kulübü Başkanı Sadettin Aslan, kulüp üyelerinden Mehmet Karyağar’ın kendi icat ettiği kuluçka makinesinde yumurtaları kuluçkaya yatırarak elde ettikleri yavruları doğaya salıp, ekolojik dengeyi korumaya çalıştıklarını söyledi. Yaban hayatın mutlaka korunması gerektiğini söyleyen Aslan, “Bilinçli avlanma yapıldığında yaban hayat daha düzenli olacaktır. Avcılarımızı bilinçlendirmeye çalışıyoruz, herkesi av yasaklarına uymaya davet ediyorum. Yavrulama ve yumurtlama dönemlerinde av yasağı olduğu halde avlanıldığı zaman yaban hayatta katliam olmaktadır. Bu doğaya saldığımız keklik ve sülünler koruma altına alınarak, çoğalmaları sağlanacak ve ilçemiz yakınlarında ötüşleriyle güzellikler sunacaklardır. İlçe avcılarımıza ve halkımıza koruma altındaki bölgelerde silah sesi duyulduğunda hemen ihbar etmelerini istiyoruz” dedi.
Dursunbeyli avcıların sezon açılışı törenine Kaymakam İbrahim Küçük de katıldı. Avcıların kendilerinin yetiştirip, doğaya saldıkları hayvanların av hayvanı olduğunu söyleyen Kaymakam İbrahim Küçük, kendi avlayacakları hayvanların çoğalmasına katkı sağladıkları için avcılar kulübüne teşekkür etti. Doğaya bırakılan kuşlardan bazıları evcilleştikleri için uçmakta zorlandı.
Kaymakam İbrahim Küçük, oğluyla birlikte katıldığı törende kendisine verilen keklik ve sülünleri avcılarla beraber doğaya saldı.

(İHA)

Share