logo

07 Ağustos 2007

Arıtma Tesisleri ve Sosyal Projeler hakkında muhtarlara bilgi verdi

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Aliağa’dan Menderes’e 80 kilometrelik hat üzerinde kesintisiz bir güzergah sağlama hedefimiz var” dedi.
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, metropol sınırları içindeki tüm ilçe, belde ve köylerin muhtarlarıyla gerçekleştirdiği toplantılara Menemen’de devam ediyor.
Menemen, Foça ve Aliağa’da 111 muhtarla bir araya geldiği toplantıda konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, büyükşehir sınırlarının genişlemesiyle sorumluluklarının arttığını ve bu nedenle yeni ilçelerin yapılması gereken ihtiyaçlarını öncelik sırasına koyduklarını söyledi. Başkan Kocaoğlu, bütçeleri kısıtlı yeni ilçe ve beldelere hizmet götürürken ‘bu senin yolun, bu benim yolum’ diye bakmadıklarını anlattı.
Yeni ilçelerde 9 tane biyolojik arıtma yapacaklarını söyleyen Kocaoğlu, Menemen arıtmasının yer tahsisi ile ilgili görüşmelerin sonuçlandığını söyledi. Arıtma amacıyla Ege Üniversitesi çiftliğinde 60 dönümlük bir yer tahsis edildiğini açıklayan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu, “Sanıyorum önümüzdeki 10 gün içinde Menemen arıtmasının ihalesine çıkarız” dedi. Başkan Kocaoğlu, köylerde yapılacak 20 tane doğal arıtmanın etüt çalışmalarının da tamamlanmak üzere olduğunu söyledi. Aliağa-Menderes
arasındaki hattın metro standartlarına çıkarılması için süren çalışmaların Mart 2006’da Karşıyaka tünelinin temel atma töreniyle başladığını anlatan Kocaoğlu, şöyle konuştu: “Mart 2008’de sistemi devreye alabilecek, hattı çalışır hale getirecek duruma geleceğiz. Bu projede 30’u aşkın istasyon ile çok büyük alt ve üst geçit yapıyoruz. Karşıyaka ve Şirinyer’de tünel yapıyoruz. Aliağa’dan Menderes’e 80 kilometrelik hat üzerinde kesintisiz bir güzergah sağlama hedefimiz var.”
Büyük Çiğli kavşağının yapımına başlanacağını belirten İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Büyük Çiğli kavşağını yapıyoruz. İhalesine çıktık. Çiğli deresini alttan geçeceğiz. Harmandalı ve Ulukent’te seyrek girişi yapıyoruz. Evka 5 kavşağını da yapmamız gerekiyor ama burada kamulaştırma sorunlarını henüz aşamadık. Aliağa’ya kadar kesintisiz gitmek için Menemen garajı önünde bir proje geliştireceğiz. Burayı yaparsak, Girne Bulvarı’nda otobandan inen bir sürücünün aracıyla Aliağa’ya kadar
lambasız ulaşabileceği bir sistem olacak”
Kenti metro ağıyla sarmak için hazırladıkları projelerin yapımının planladığı gibi sürdüğünü belirten Kocaoğlu, muhtarlara, yeni ilçelere kurulacak arıtma tesisleri, sosyal projeler ve büyükşehir belediyesinin yürüttüğü projelerle ilgili bilgi verdi. Bu projeleri yürütürken sadece kentliye hizmet götürmek için uğraştıklarını ve polemiklerden uzak durduklarını söyleyen Kocaoğlu, “Enerjimizi çalışmaya ve başarıya harcıyoruz” dedi.
Köy, belde ve ilçelerde görevli muhtarları dinleyen Aziz Kocaoğlu, daha çok su, kanalizasyon ve dere ıslahı gibi konularda talep aldı. Muhtarların isteklerini bürokratlarıyla birlikte tek tek not alan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı, sorunların kısa sürede çözümü için elinden geleni yapacaklarını sözlerine ekledi.

(İHA)

Share