logo

03 Ağustos 2013

Ali Haşim İzmir’de Anıldı

İzmir’de geçtiğimiz ay Irak’ın Salahattin iline bağlı Tuzhurumatu ilçesinde vahşi saldırı sonucu şehit düşen başta Irak Türkmen Cephesi (ITC) Genel Başkan Yardımcısı Ali Haşim Muhtaroğlu ve Salahattin ili Vali Yardımcısı Ahmet Koca olmak üzere tüm şehitler için anma programı düzenlendi.

İzmir Bornova’da bulunan Zekeriya Doğan Kültür Evi’nde Kenan Doğan, tarafından düzenlenen gece yaklaşık 300 kişiye verilen iftar yemeğiyle başladı. Gecede Irak Selahaddin kentinin Tuzhurmatu ilçesinde 40 gün önce hain saldırı sonucu şehit olan Irak Türkmen Cephesi Başkan Yardımcısı Ali Haşim Muhtaroğlu için Kuran-ı Kerim okundu. Ali Azgar’ın, Yasin suresini okuduğu sırada geceye katılanlar duygulu anlar yaşadı. Gecede ayrıca Zekeriya Doğan Kültür Evi Başkanı Kenan Doğan Türkmenlerin bölgede yaşadıkları zorluklardan bahsederek Türkiye’nin Türkmenler için yapması gerekenlerden bahsetti. Türk Evleri İzmir İl Başkanı Prof. Dr. Recep Kök ise, katılanlara Türkiye ve Türkmenler arası ilişkilerden bahsederek; “ Türkiye olmazsa Türkmenler olmaz, Türkmen olmazsa da Türkiye ayakta durmaz” dedi. Gecede bir konuşma yapan Ali Haşim Muhtaroğlu’nun kaynı ve aynı zamanda yüksek lisans öğrencisi Murtaza Tuzlu, ise Ali Haşim Muhtaroğlu’nun hayatından bahsederek Türk toplumları için yaptığı hizmetlerden bahsetti.

Gecede Muhtaroğlu’nun bombaı saldırıya uğradığı sırada kameralara yansıyan görüntülerde izletildi. Geceye katılan Muhtaroğlu’nun kız kardeşi Rafah Haşim Muhtaroğlu bu sırada göz yaşlarına hakim olamadı.

Yüksek lisan öğrencisi ve Ali Haşim’in Kaynı olan Tuzlu: “Rahmetli Ali Haşim Muhtaroğlu bu millet için, bu vatan için, bu toprak için, bu bayrak için şehit düştü” dedi. Türkmen milletinin tarih boyunca yüzlerce şehit verdiğini söyleyen Tuzlu şunları kaydetti: “Bu şehitler hep bu millet için düşmüştür. Bu şehitler olduğu için biz varız. Şehitlerimizi her zaman hatırlamamız lazım. Şehitlerini unutan milletler vefasız olurlar. Biz de hiçbir zaman şehitlerimizi unutmayacağız. Biz Rahmetli Muhtaroğlu’na diyoruz ki, rahat uyu. Arkanda bıraktığın babayiğit oğulların var. Biz varız. Sayımız az da olsa bu yola devam edeceğiz.”

(İHA)

Share