logo

09 Mart 2007

70 YAŞINDAKİ FAZİLET TEYZENİN OKUMA AZMİ

İzmir’in Balçova ilçesinde belediye tarafından açılan Semt Evleri’nde okuma-yazma öğrenen 70 yaşındaki Fazilet Kökten, azmi ve başarısıyla diğer kadınlara örnek oluyor. “Okumanın yaşı yoktur” deyip kurslara katılan Kökten, bundan sonraki hedefinin bilgisayar ve bir yabancı dil öğrenmek olduğunu söyledi.
69 yaşında okuma-yazma kurslarına başlayan Fazilet Kökten, şimdi okuma yazma bilmenin mutluluğunu yaşıyor. Küçükken öğretmenleri ısrar etse de babasının kendisini okula göndermediğini söyleyen Kökten, “Köy yerinde kardeşlerime bakmaktan okula gidemedim. Babam beni okula yollamadı diye 7 gün hapiste yattı. Yaşımı büyüttü yine de okula göndermedi. Ama ben şimdi çok mutluyum. Sonuna kadar devam etmek istiyorum” dedi.
Okuma-yazma öğrendikten sonra günlük tutmaya başlayan Fazilet Kökten, artık sevdiği şiirleri günlüğüne yazıp okuyabildiği için de çok mutlu olduğunu belirtti. 69 yaşında kursa başladığı için çevresindekilerin önce kendisine güldüğünü ama sonra onu örnek aldıklarını söyleyen Kökten, “Okuma-yazma bilmeyenler beni görsün, örnek alsın, onlar da öğrensin. Cahillik çok zor. Ben eskiden otobüse binemezdim, tabelaları okuyamazdım. Bir yere kendi başıma gidemezdim, oturur ağlardım. Ama şimdi çok mutluyum” diye konuştu.

(İHA)

Share