logo

27 Ekim 2007

5. Turizm Sempozyumu başladı

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Bölgesel Kalkınma ve İşletme Bilimleri Araştırma ve Uygulama Merkezi (DEÜBİMER) tarafından düzenlenen “Expo 2015 İçin Bir Işık: Sağlık Turizmi” konulu 5. Turizm Sempozyumu başladı. Sabancı Kültür Merkezi’nde düzenlenen sempozyumun 1. oturumuna konuşmacı olarak İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, DEÜ Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Sedef Gidener, Çeşme Ilıca Otel Genel Müdürü Yakup Demir, Avrupa Türkiye Turizm İş Konseyi Başkanı ve TUI Holding Türkiye Danışmanı Hüseyin Baraner ile DEÜ İşletme Fakültesi öğretim görevlisi Prof. Dr. İge Pırnar katıldı.
Oturumun ilk konuşmasını yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, EXPO 2015’in İzmir için önemine değinerek, “EXPO bir kentin, bir bölgenin dönüşüm projesidir. İleriye doğru sıçrama yapma, dünyanın o kentte buluşma projesidir” dedi. Başkan Kocaoğlu EXPO 2015’e yönelik desteklerin aratarak devam etmesini dilediğini ifade ederek, bu sürece başta hükümet olmak üzere katkı sağlayan herkese teşekkür etti. Kocaoğlu, kentin turizm şemsiyesi altında büyüyeceğine dikkat çekerek, “EXPO sürecinde İzmir’in sağlık turizmi açısından neler yapabileceğini belirlememiz gerekir. İzmir ülkemizin jeotermal kaynakları açısından en zengin illerinin başında geliyor Homeros’un Truva Savaşları’nı anlattığı İlyada kitabındaki Agamemnon kaplıcaları, o günden bugüne geliştirilerek, hala dünya insanlarına sağlık dağıtıyor. Çeşme’nin termal kaynakları bugün 5 yıldızlı otellerimizde hizmet veriyor. İzmir’in ısı ve rezerv olarak en yüksek değere sahip Seferihisar termal kaynakları insanların hizmetine sunulmayı bekliyor. Buradaki mevcut suyun sıcaklığı 118-150 derece arasında. 120 derece ve üzerindeki su sıcaklığının elektrik üretimine uygun olduğu biliniyor. Seferihisar’da kuracağımız bir santralle hem enerji üretip, hem buradan çıkan suları, seracılık ve ısınmada kullanmak mümkün” dedi. İzmir’in önemli bir sanayi potansiyeli olduğuna değinen Kocaoğlu, kentin ören yeri, tarih ve inanç turizmi olarak da dünyanın en önemli yerlerinden biri olduğuna dikkat çekti.
İzmir’in turizm şemsiyesi altında kalkınacağını ve büyüyeceğini belirten Başkan Kocaoğlu, yeni fuar alanı için önemli gelişmeler kaydedildiğini, kısa bir süre içinde çalışmalara başlanacağını belirtti. Ayrıca İzmir’in kongre merkezine ihtiyaç duyduğunu bu amaçla biri Gaziemir’de, diğeri kentin önemli bir noktasında iki ayrı kongre merkezi kurulması için çalışma yapıldığını dile getirdi. Kocaoğlu, önümüzdeki yılın Haziran ayında hizmete girecek Adnan Saygun Sanat Merkezi ile birlikte kentin, Türkiye’nin en iyi konser salonuna sahip olacağını söyledi. Tüm bu sahip olunan değerlerin İzmir’i EXPO yarışında öne çıkardığını kaydeden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, EXPO 2015’in İzmir’in geleceği açısından büyük önem taşıdığını ifade etti. Sağlık merkezlerinin kurulması için İzmir’in gerekli altyapıya sahip olduğunu belirten Kocaoğlu, turizmin gelişmesi için yatak kapasitesinin arttırılması gerektiğini söyledi. İzmir’in turizm ile kalkınacağını ve bu vizyonla çalışmaları sürdüreceklerini belirten Kocaoğlu, “Kentimizi ziyaret eden turistlere daha iyi olanaklar sunmak için çalışıyoruz. Onlara ne sunacağımıza bakmamız gerekiyor. İzmir’in yatak kapasitesi artıyor, demekki kentimize talep var. Ben inanıyorumki bu artarak devam edecek. Biz de daha iyi olanaklar sunmak, yatak kapasitemizi arttırmak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz” diye konuştu.
“TÜRKİYE SAĞLIK TURİZMİNDE HAKETTİĞİ YERİ ALACAK”
DEÜ Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Sedef Gidener konuşmasında Türkiye’deki sağlık olanakları ile yurtdıyşındaki sağlık olanaklarına değindi. Sağlık turizminin günümüzde çok önemli bir yer edindiğine dikkat çeken Gidener, İngiltere ve Fransa’nın bu konuda çok önde olduğunu ve sağlık turizminin bu ülkelere önemli ölçüde katkı sağladığını söyledi. Türkiye’nin kaplıcaları bakımından zengin bir ülke olduğunu belirten Gidener, bu zenginliğin daha verim sağlayacak şekilde değerlendirilebileceğinin ve sağlık turizminin gelişmesi için devlet desteğine ihtiyaç duyulduğunun altını çizdi. Avrupa Türkiye Turizm İş Konseyi Başkanı ve TUI Holding Türkiye Danışmanı Hüseyin Baraner ise konuşmasında İzmir’in dünyanın kaplıca merkezi olduğuna dikkat çekerek, “Sağlık turizmini çok önemsiyoruz. Bu yarış tüm dünyya ile birlikte Türkiye’yi de sardı. Türkiye sağlık turizminde hakkettiği yeri alacak. EXPO 2015’i alacağız, ben inanıyorum. Gözlerinizi kapayın ve İzmir için hayal kurun” dedi.

(İHA)

Share