logo

10 Eylül 2007

2007 yılında İzmir ve Manisa’da 731 hektar ormanlık alan kül oldu

İzmir ve Manisa bölgesinde 2006 yılına göre yüzde 40 artış gösteren orman yangılarında 2007 yılında Eylül ayına kadar toplam 731 hektar ormanlık alan kül oldu. Yangınların sayıları ise 2 kat arttı.
2007 yılı verilerine göre İzmir ve Manisa bölgesinde Eylül ayına kadar toplam 731 hektar ormanlık alan yanarken 2006 yılında 160 olan yangın sayısı 228’e çıktı. Türkiye’de 2007 yılında Eylül ayına kadar toplam 1469 tane yangın ihbarı yapılırken, çıkan yangınların sebebini yüzde 88’ini dikkatsizlik ve ihmal, yüzde 17 ‘sini kasıtlı yakma, yüzde 9’unu kaza ve yüzde 2’sini de yıldırım oluşturdu.. Yunanistan’da geçtiğimiz günlerde çıkan yangınların kontrol altına alınamaması ve 19 bin hektar ormanlık alanın yanmasına karşın Türkiye’de yangınlara kısa sürede müdahale edilmesini ve kontrol altına alınmasını yagın havuzlarının yaptırılmasına ve zamanında kullanılmasına bağlayan İzmir Orman Bölge Müdürü İsmail Üzmez yaptığı açıklamada, yangın havuzlarının maddi açıdan büyük önem taşadığını vurguladı. Üzmez, “Ormanlar için can simidi olan bu havuz ve göletlerin ekonomik açıdan katkısı çok büyüktür. Buna en güzel örneği 30 Haziran 2007 tarihinde Buca Kaynaklar Karapınar mevkiinde çıkan orman yangınında verebiliriz. Bu yangında 6 helikopter görev yapmıştı. Bu yangının körfeze uzaklığı 11 kilometre iken, Buca Olduruk Yangın Havuzu’na uzaklığı sadece 3 kilometreydi. Saatteki hızı 150 kilometre olan su atar helikopterleri 1 dakikalık uçuş masrafı 54 dolara geliyor. Buna göre helikopterin sorti yapması için körfeze gidip gelmesi 466 dolar iken Oldurluk Yangın Havuzu’na gidip gelmesinin maliyeti sadece 159 dolardır. Buna hem bir sorti sürecinde 307 dolar tasarruf etmiş olduk hem de yangına daha çabuk müdahele etme şansımız oldu. Bir de buna yangın bölgesinde bulunan 2500 hektarlık Nif Dağı ormanlarının kurtarılmasını da eklersek kurtardığımız maliyetin değeri tartışılmaz bir seviyeye gelmektedir. Bu nedenlerden dolayı biz yangınlara diğer ülkelerden daha kısa sürede müdahelede bulunabiliyoruz. Tabi ki yangın işçilerimiz ve görevlilerimizin insan üstü çalışmalarını da gözardı etmemiz gerekmektedir” dedi. Saati 3181 dolar gibi oldukça yüksek maliyetlere kiralanan ve 2 ton 500 kilo su kapasiteli helikopterlerin en kısa zamanda ikinci defa su alarak atmaları su kaynağının yangın alanına mesafesi ile doğru orantılı olarak değiştiğini belirten Üzmez,”Bu helikopterlerin uzak bir mesafeden su alarak yeniden yangına dönmeleri halinde harcadıkları zamanda artacağından maddi olarak fazla yangın söndürme harcaması yapmamıza neden olur” diye vurguladı.
ORMAN YANGININA BİR DAMLA SU DA SİZDEN
2004 yılından itibaren İzmir Orman Bölge Müdürlüğü’nün hudutları içersindeki su kaynaklarına uzak ormanlarda çıkabilecek orman yangınlarına karşı yangın havuz ve göletleri yapma kararı aldıklarını belirten Üzmez, “Yapacağımız havuz ve göletlerin kamuoyunca benimsenmesi, maddi ve manevi destek sağlaması için ‘Orman Yangınına bir damla su da sizden” adı altında bir kampanya başlattık. Orman yangınları ile mücadelenin ulusal mücadele, kutsal bir savaş olduğunu vurguladık. Bu kampanya ile konunun toplumun her kesimine yayılması, duyurulması ve toplumda ortak bir duyarlılığın yaratılması amaçladık. İlçelerde kaymakamlıklar, belediyeler, işadamları, köy muhtarlıkları ve vatandaşlar kampanyaya destek oldu. Özellikle 2005 ve 2006 yılında çıkan orman yangınlar da bu havuz ve göletlerin çok faydalı olması kamuoyunun kampanyaya daha çok sahip çıkmasına neden oldu. Kampanyamızın ilk zamanlarında her 10000 hektara bir yangın havuzu düşecek miktarlardayken şu anda geldiğimiz nokta 5000 hektara bir yangın havuzu düşecek sayıya ulaşılmıştır. Kayıp edilen ormanların yerine yeni fidanların dikilmesi suretiyle ikame edilmesi, orman alanlarımızın çoğaltılması hiç kuşkusuz geleceğe yapılan en büyük ve en saygıdeğer yatırımlardır.Yeni ormanlık alanlarının yetiştirilmesine ilaveten, ormanlık alanların yangından korunması için teknik, pratik, gelişmiş ve yaygın önlemlerin alınması gerektiği de lazım gelmektedir” şeklinde konuştu..
KÜRESEL ISINMA ORMAN YANGINLARINI TETİKLİYOR
Küresel ısınmanın giderek kendini gösterdiği son yıllarda, yazların daha sıcak ve kurak geçmesi kaçınılmaz bir şekilde orman yangınlarının sayısında artış meydana getirdiğini söyleyen İzmir Orman Bölge Müdürü İsmail Üzmez, “Avrupa Komisyonu 2007 Temmuz ayının Avrupa’da kayıtların tutulduğu tarih içinde en fazla orman yangınının yaşandığı ay olduğunu açıkladı. Buna göre bir ay içinde 3 bin kilometrekareden fazla ormanlık alan yandı. Bu rakam 2006’da tüm yıl yaşanan yangınların toplamına yakındır. Komisyon, artan hava sıcaklıkları nedeniyle önümüzdeki yıllarda özellikle İspanya ve Portekiz’de yeni yangın riski bulunduğunu söyledi. Son olarak Kanarya Adaları ve Yunanistan’da yangın binlerce insanın evsiz kalmasına yol açtı. Bölgedeki ormanlık alanların yüzde 20’si yok oldu. Orman yangınlarından özellikle Bulgaristan, Hırvatistan, Yunanistan ve İtalya etkilendi. Bizim ülkemizde de doğal olarak küresel ısınmanın etkileri görünmeye başladı. Buna vatandaşlarımızın ihmal ve dikkatsizliği de eklenince yangın sayılarında artışların meydana gelmesi kaçınılmaz olmaktadır. Ama en büyük tesellimiz yanan alan miktarımızın teşkilatımızın hızlı ve etkin mücadelesi ile Avrupa ülkeleri kadar ciddi boyutlara ulaşmamış olmasıdır” dedi.

(İHA)

Share