logo

20 Ekim 2017

ORTAYA KARIŞIK FOTOĞRAF SERGİSİNE YOĞUN İLGİ
Tralleis Fotoğraf Topluluğu’nun 2014-2017 Ortaya Karışık adlı karma fotoğraf sergisi Vali Yardımcısı Ömer Faruk Günay’ın katılımıyla açıldı.

2014 yılında, fotoğraflara gönül vermiş beş arkadaş tarafından kurulan topluluk,13 üyesi ile 3 yıllık çalışmalarını Mili Aydın Bankası Sergi Salonu’nda sanatseverlerin beğenisine sundu.
4’üncüsü düzenlenen sergide 13 sanatçının 90 eseri sergilendi.
ALPARSA: “ÖNEMLİ OLAN TOPLUM İÇİN FOTOĞRAF ÜRETMEKTİR”
Sanatseverlerin yoğun ilgi gösterdiği sergi ile ilgili olarak bilgi veren topluluğun kurucusu Behiç Alparsa; “2014-2017 Ortaya Karışık sergimiz karma bir sergidir. Esprili ve akılda kalıcı olması için bu ismi verdik. Bu sergimizin aynı zamanda kataloğu da çıkacak. Fotoğraflarımızın ortak özelliği odağına insanı koymasıdır. Bu sergide Türkiye’nin ve Dünyanın birçok yerinden çekilmiş fotoğraflar mevcut. Dört yıldır disiplinli bir şekilde güzel bir şeyler ortaya koymaya çalışıyoruz. Her an milyonlarca insan fotoğraf çekebiliyor. Ama önemli olan toplum için fotoğraf üretmektir.” dedi.
“EĞİTİMLİLER TERCİH EDİYORLAR”
Fotoğraflara genellikle eğitimli insanların ilgi gösterdiklerini belirten Alparsa; “Sanat eserlerine varlıklı kesimlerin çok fazla ilgisi olmuyor. Genellikle eğitimli insanlar tercih ediyor, onların da bütçeleri çok kısıtlı. Dolayısıyla biz mümkün olduğu kadar düşük fiyatlarla satış yapmaya çalışıyoruz. Sergideki çalışmalar 250 TL fiyatla satın alınabilir. Dört sergimiz de herhangi bir sponsorluk desteği olmadan tamamen üyelerin desteği ile açıldı.” diye konuştu.
GÜNAY: “BEN BAKIYORUM, FAKAT O GÖRÜYOR”
Ortaya Karışık fotoğraf sergisi açılışında konuşan Aydın Vali Yardımcısı Ömer Faruk Günay ise, fotoğraf çekmek ile fotoğraf sanatıyla uğraşmanın arasında büyük farklılıklar olduğunu vurgulayarak; “Ankara’da bir fotoğraf kulübüyle geziye gittim. Arabayla gezerken fotoğrafçılar burada duralım deyip arabadan iniyorlardı. Ben de onlarla birlikte inip etrafı dolaşıp geziyordum. Az sonra fotoğraf sanatçılarından biri çektiği fotoğrafı bana gösterdi. İnanır mısınız aynı yere ben de bakmışım, görmemişim. Ama o bir kare yakalamış ki, benim onu görmüş olmam söz konusu değil. Ben bakıyorum ama o görüyor. İşte fotoğraf sanatçılığı böyle bir şey.” diye konuştu.
Serginin 9 Kasım’da Ayvalık’ta, ilerleyen tarihlerde ise İzmir ve İstanbul’da açılacağı belirtildi.
(KUDRET CAN)

Share