logo

18 Mayıs 2017

MÜZELER HAFTASI SÜRÜYOR

Her yıl 18-28 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Müzeler Haftası etkinlikleri devam ediyor.

Dünya kültür mirasının korunması ve müzelerin tanıtılması amacıyla Uluslararası Müzeler Konseyi tarafından 18 Mayıs Dünya Müzeler Günü olarak belirlenerek eş zamanlı olarak kutlanıyor.

Etkinlikler kapsamında Aydın Arkeoloji Müzesi’nde  Mehmet Akif Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Fahri Işık’ın konuşmacı olarak katıldığı, “Hekatomnos Lahdi: Satraplar ve Eceler” adlı konferans düzenlendi.
Konferansa; İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Nusret Debre, Aydın Müzesi Müdürü Arkeolog Yılmaz Akkan,  arkeologlar ve öğrenciler katıldı.
Konferans öncesinde konuşan Aydın Müzesi Müdürü Arkeolog Yılmaz Akkan; Tüm arkeologların Müzeler Haftası’nı kutlayarak; “Müzeler Arkeoloji Bilimi vasıtasıyla ortaya çıkarılan tarihi dönemlerde yaşamış toplumların ürettiği, yer altı ve yer üstünde bulunan kültür varlıklarını sergilemenin yanında bilim ve sanat değeri açısından incelenerek geçmişin tecrübelerini, deneyimlerini ve geleceklerini planlamada ilham kaynağı olma amacı güden eğitim kurumlarıdır.”  şeklinde konuştu.
Tarihte ilk müze olan “Bilimler Tapınağı’nı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulduğu ilk yıllarda yeni bir nesil yetiştirmek istediğini, bu çerçevede müzelere önemli görevler yüklendiğini dile getiren Akkan, Aydın Müzesi’nin kuruluş hikayesini de paylaştı ve, “Aydın ve çevresinden derlenen ve Halkevi’nde korunan bir grup eser Aydın Müzesi’nin çekirdeğini oluşturmuştur. 1950 yılına kadar Halkevi bünyesinde korunan bu  eserler,  aynı yıl hazineye devredilmiştir. Aydın Müzesi memurluk olarak 16 Şubat 1959 yılında kurulmuştur.” dedi.
Yılmaz Akkan’ın konuşmasının ardından  Mehmet Akif Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Fahri Işık, Aydın’da olmaktan duyduğu mutluluğu ifade etti.
Işık katılımcılara; “Hekatomnos Lahdi: Satraplar ve Eceler” adlı sunumunu gerçekleştirdi.
(KUDRET CAN)

Share