logo

07 Ekim 2016

Mustafa Kemal Yılmaz Parkı Yeniden Hayat Buldu

img_48281965-1973 yılları arasında iki dönem CHP Aydın Milletvekiliği yapan, Eğitimci, Yazar Rahmetli Mustafa Kemal Yılmaz adına açılan Umurlu Mustafa Kemal Yılmaz Parkı törenle halkın hizmetine girdi.

Yıllar önce açılıp sonra bakımsızlık nedeniyle kullanılamaz duruma gelen park, Efeler Belediyesi tarafından restore edilerek yeniden halkın hizmetine kazandırıldı. 2 bin 800 metre kare alana sahip, çok amaçlı salon ve kafeteryası bulunan Umurlu Mustafa Kemal Yılmaz Parkı’nın açılışına; CHP Aydın İl Başkanı Bayram İnci, Efeler Belediye Başkanı Mesut Özakcan ile eşi Gülay Özakcan, CHP Aydın Kadın Kolları Başkanı Ayşe Özdemir, CHP Efeler İlçe Başkanı Selim Gürgün, CHP Efeler Kadın Kolları Başkanı Ülkü Dalar, AYÇEP Başkanı Mehmet Vergili, Efeler Belediyesi meclis üyeleri, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Parkın açılışında, Merhum Mustafa Kemal Yılmaz’ın yeğeni İnan Yılmaz ve Şükrü Öksüz, Mustafa Yılmaz anısına birer şiir okudular. Şiirlerin ardından Umurlu Mahallesi Muhtarı Mustafa Özer kürsüye gelerek kısa bir açılış konuşması yaptı. Umurlu Mahallesi’ne olan hizmetlerinden ötürü Efeler Belediye Başkanı Mesut Özakcan’a teşekkür eden Özer konuşmasına şöyle devam etti;
“Kısa bir süre önce eski kütüphane binamız ve parkımız atıl bir haldeydi. Belediyemizin çalışmaları sayesinde eşimizle, dostumuzla, misafirlerimizle gelip vakit geçirebileceğimiz, çay kahve içebileceğimiz, tertemiz bir mekan haline geldi. Eski kütüphanemiz ise atıl vaziyetten çok yönlü kullanılabilecek salona dönüştü. Kültürel kurslarımız hemen başlamakta olup bunların haricinde 100 yakın meslek edindirme kursları açmaya da hazırız. Vatandaşlarımızın taleplerini bekliyoruz. Artık biz de Umurlulular olarak, hocamız var, salonumuz var, bizi çok seven bir belediye başkanımız var, bizim bu kurslara bir an önce katılmamız gerekmektedir.”
Umurlu Mahalle Muhtarı Özer’den sonra mikrofona gelen Efeler Belediye Başkanı Mesut Özakcan katılan ve parkın yapılışında emeği geçen herkese teşekkür ettikten sonra şunları söyledi;img_4835
“Hepinizin bildiği gibi Aydın ilimizin büyükşehir olması ile birlikte yönetim yapımızda bir değişim yaşadık. Artık 5 beldemiz, 56 köyümüz Aydın merkezde oluşan Efeler ilçe belediyemizin birer mahallesi haline geldi. Biz Efeler İlçe Belediyesi olarak ayrım gözetmeden bütün mahallelerimize, merkezimizden en uç noktasına kadar hizmetlerimizi, sizlerden muhtarlarımızdan gelen talep ve istekleri yerine getirmenin gayreti ve bunun memnuniyeti, huzuru içinde olduk. Bundan böyle de bütün mahallelerimizde imar planımızda gördüğümüz yeşil alanları park alanı haline getirerek mahalle sakinlerimizin huzurlu vakit geçirebilecekleri alanlar yaratıyoruz. Bugün Umurlu’da gerçekleştirdiğimiz bu park alanını da, Umurlu sakinlerimiz tarafından çok iyi biliniyor ki mezbelelik, tinerci yatağı haline gelmiş bir durumdan bu güzelliğe kavuşturduk. İnşallah Umurlu sakinlerimiz bu park alanında ve yan tarafta oluşturduğumuz eski kütüphaneyi restore ettiğimiz yerde her türlü kültürel ve sanatsal çalışmaları gerçekleştireceği bir alanı yaratmış olduk. Dilerim ki Umurlu halkımız bu parkımızın keyfini sağlıkla yaşar. Ülkemiz 15 Temmuz’da bir büyük felaketin eşiğinden döndü. Her gün terör saldırıları ve şehit haberleri ile ulusça hepimizin yüreği yanıyor. Bugün aziz milletimizin ve birey olarak hepimizin tek tek sorumluluğu ve görevi ülkemizde demokrasiye sahip çıkmak, Cumhuriyetimize sahip çıkmak, korumak ve yüceltmektir. Yine 2 Temmuz itibari ile Muharrem ayımızı idrak etmiş bulunuyoruz. Muharrem ayının da yası ve oruçlarının kabulü ile bütün insanlık alemine huzur barış mutluluk getirmesini diliyorum. Parkın isminin daha önce de verilmiş olduğu Mustafa Kemal Yılmaz ağabeyimiz, benim de kendisini çok yakından tanıdığım, Milletvekiliniz olarak görev yaptığım dönemde Ankara’da her hafta birlikte olduğumuz ve bizlere her yönüyle, çalışkanlığıyla, dürüstlüğüyle örnek olan bir büyüğümüzdür. Kendilerini rahmetle şükranla anıyorum. O çok ileri yaşında bile bizlerle birlikte olmaktan ve bizlerin de kendisinden feyiz almasından mutluluk duyar huzur bulur ve memnun olurdu.”
Konuşmaların ardın Umurlu Mustafa Kemal Yılmaz Parkı törenle hizmete girdi. Tören sonunda mübarek Muharrem ayı nedeniyle katılanlara Aşure ikram edildi.
(Mehtap Altınkeser)

 

Share