logo

28 Haziran 2017

MEHMET ŞIK İLE ÇOK ÖZEL

“TEK AMACIM, CHP’YE HİZMET ETMEK”
(ÖZEL RÖPORTAJ)
CHP Efeler İlçe Başkanlığı görevinden istifa eden Selim Gürgün’ün ardından Yönetim Kurulu kararıyla CHP Efeler İlçe Başkanlığı görevine seçilen yeni başkan Mehmet Şık ile siyasi geçmişini ve hedeflerini konuştuk.
Söyleşimizde, çocukluğundan beri Cumhuriyet Halk Partisi’nin içinde olduğunu söyleyen Mehmet Şık’ı daha yakından tanımak ve tanıtmak adına keyifli ve samimi bir röportaj gerçekleştirdik.
Sorularıma tüm içtenliğiyle yanıt veren yeni Başkan Mehmet Şık’a bize zaman ayırdığı için teşekkür ediyor, yeni görevinde başarılar diliyoruz.

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?
1970 yılında Erzincan’da doğdum. İlkokulu Erzincan Tercan Sağlıca Köyü’nde, ortaokulu Tercan Yatılı Bölge Okulu’nda okudum. 1994 yılında ailemle birlikte Aydın’a taşındık. İnşaat taahhüt işleri yapıyorum. Evliyim, biri 22 yaşında, diğeri 18 yaşında iki oğlan çocuğum var.
KENDİMİ BİLDİM BİLELİ CHP’LİYİM
Siyaset hayatınız nasıl başladı?
Biz ailece Cumhuriyet Halk Partiliyiz. Ben de kendimi bildim bileli CHP’liyim. 2008 yılında CHP’ne üye oldum. 2009 yılında ise Çeştepe Belde Başkanlığı yaptım. 2011 yılında işlerim gereği bırakmak zorunda kaldım. 2015 yılına kadar partiden uzak kaldım, fakat üyeliğim devam ediyordu. 2015’te ise Çeştepe’nin delegesi oldum. İl başkanımızın çağrısı ile parti kongrelerinde ilçe yönetimine girdim. 1,5 senedir ilçe yönetimindeyim. Elimizden geldiği kadar zaman ayırmaya partimiz için çalışmalara devam ettik. Selim ağabeyimizle birlikte ortak çalışmaların içinde yer aldım.
BABA OĞUL İLİŞKİSİ VARDI

Selim Gürgün demişken, istifası çok konuşuldu. Parti içinde ters düşmelerden bahsedildi, özellikle il örgütü ile. Bu konuyu siz nasıl değerlendirirsiniz? Size göre bu konuşulanların doğruluğu var mı?
Selim ağabeyimiz yorgunluğu ve kendi ailevi, kişisel nedenlerinden dolayı istifa etti. Ben şahsen gitmesini hiç istemedim. Partimize çok büyük emekleri olmuştur. Özellikle referandum sürecinde yaşına rağmen çok başarılı bir çalışma ortaya koymuştur. Biz O’nun kardeşleri gibiydik. İlçe yönetiminde olmasa dahi, Selim ağabeyimin bize her zaman katkısının olacağını düşünüyorum. Size çok samimi şunu söyleyebilirim; ben şahsen kendisiyle çok yakınım ve herşeyi konuşabiliyoruz. Bana çok yorulduğunu söylemişti, bu yüzden de bırakacağını dile getiriyordu. Sonuçta Efeler İlçe Başkanlığı görevi yoğun mesai isteyen bir görev. Ben kendisinin hâlâ bizimle olduğunu biliyorum ve her zaman partimizin başarısı için çalışmalarına devam edeceğine inanıyorum. Ayrıca İl Başkanı’mızla Selim ağabeyimizin aralarında baba oğul ilişkisi vardı. Ben aralarında bir sorun görmedim, olduğunu da düşünmüyorum.
Neden aktif siyaset?
İçimde var, siyaseti seviyorum. Cumhuriyet Halk Partisi’ne faydalı olmak istiyorum. 1.5 senedir çalışıyoruz. Güzel de şeyler yaptık. CHP’nin oylarını Aydın’da arttırdığımızı düşünüyorum.
SİYASETÇİ, TABANDAN GELMELİ
Sizce iyi bir siyasetçi Siyasi bilimi okumak zorunda mıdır, yoksa kendisini yerel yönetimlerde geliştirmesi daha mı uygundur?
Bence, iyi bir siyasetçi öncelikle hizmet verdiği partinin yüreğiyle yanında olmalı. Ben CHP’liyim, Gerçekten Atatürkçü olduğum ve yürekten inandığım için. Siyasetçi tabandan gelmeli, bu işin tozunu yutmalı, gençlik kollarında bulunmalı, partinin delegesi olmalı, yönetimlerde bulunmalı aşama aşama yol almalı. Bunun yanında elbetteki siyasi bilimler de okumalı. Ama tabanı bilip bu işin tozunu yutmak çok önemli diye düşünüyorum.
TEK AMACIM, CHP’YE HİZMET ETMEK
Siyasetteki hedefiniz nedir?
Benim şahsım adına bir hedefim yok. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün partisi Cumhuriyet Halk Partisi’ne, ülkem ve milletim adına, faydalı olabilmek için çalışıyorum. Tek amacım, CHP’ye hizmet etmek.

Siyasette kendinizi gelecekte nerede görüyorsunuz?
Dediğim gibi ben ne yapacaksam ülkem, milletim ve partim için yapacağım. Siyasette sizin düşünmeniz önemli değil, talep edilmeniz önemli diye düşünüyorum.
Biraz da özel hayat dersek, aktif siyasete başlamanızın aile yaşamınızı etkileyeceğini düşünüyor musunuz?
Eşim de benim gibi Cumhuriyet Halk Partisi’ne gönülden, yürekten bağlıdır. Şimdilik bir sorun yaşamıyorum ama ilerisi için henüz net birşey söyleyemiyorum. Sonuçta buraya daha çok mesai harcamam gerekecek. Dolayısı ile de sorunlar demeyeyim de, belki alınmalar ya da kırgınlıklar yaşayacağımı düşünüyorum. Ama ben burada güzel şeyler olacağına inanıyorum.
KENDİMDEN ÇOK ARKADAŞLARIMA GÜVENİYORUM
İlk Yönetim Kurulu toplantınızı yaptınız, ekibinizi nasıl değerlendiriyorsunuz?
Kendimden çok arkadaşlarıma güveniyorum. Bu güvenimi de onlara yansıttığım için onlara da sorumluluk yüklemiş oluyorum. Onların daha çok arkamda durmalarını kendi davranışlarımla onlara gösteriyorum. Bu işi benden daha iyi yapabilecek arkadaşlarım var, bunu onlar da biliyor ben de biliyorum. Ama onlara olan güvenimi onlara yansıttığım zaman bunun geri dönüşünü çok iyi alacağımı biliyorum, alıyorum da.
Evet ilk Yönetim kurulu toplantımızı yaptık. Ve o kadar rahat bir ortamda yaptık ki, resmiyet yok, gerginlik yok. Herkes çok rahattı, arkadaşlık ortamı gibiydi. Bu durumun partiye de daha çok artı katacağını düşünüyoruz. Eksiklerim olduğunun farkındayım. Benim içimdeki his, bağlılık zaten yürekten var, ama kendimi daha da geliştirmem gerektiğini düşünüyorum. Bunun içinde ne gerekirse yapacağım. Ben başaracağıma inanıyorum.
Bundan sonraki süreç için çalışma programımızı belirlediniz mi?
Biz yönetim kurulu toplantımızı yaptık ama bir çalışma programı yapmadık. Önümüzdeki günlerde zaten kongrelerimiz başlayacak bununla birlikte çalışma programlarımızı netleştireceğiz. Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun  başlattığı “Adalet Yürüyüşü” ne destek olmak için her akşam saat:18.00’de tüm il ve ilçe örgütlerimizle birlikte Atatürk Kent Meydanı’nda toplanıyoruz ve 2 dakikalık “Adalet için dur ve düşün” eylemimizi gerçekleştiriyoruz.
ÖZAKCAN’IN ÇALIŞMALARI ÇOK BAŞARILI
2019’da Efeler’i nerede görmek istersiniz?
Yerel yönetimler bazında Efeler Belediye Başkanı’mız Sayın Mesut Özakcan’ın çalışmalarını İlçe Başkanı olarak değil de bir vatandaş olarak çok başarılı buluyorum. Belediyeyi sıfırdan kurdu. Araç filoları kurdu. Aynı zamanda partinin tabanından gelmesi de çok önemli. Örgütlerin kıymetini biliyor. Bizim burada en ufak başımız sıkıştığında koşabileceğimiz tek insan. Hiçbir zaman isteklerimiz geri çevrilmedi. Gerekli yardım gerçekten yapıldı. Bu da bence şundan kaynaklanıyor: Sayın Mesut Özakcan örgütlülüğü biliyor. Buralardan geçerek gelmiş, burada yaşanan zorlukları biliyor. Bu partiyi omuzlarında yürüten örgütlerin de sıkıntılarını anlayabiliyor. Bizim kalkıp ona sıkıntılarımızı anlatmamıza gerek kalmıyor. Belirli bir talebimizi ilettiğimiz zaman, onunla ilgili bizim ne kadar çok sıkıntı çektiğimizi bizden çok daha iyi biliyor. Partinin sıradan bir üyesi de olsam hakikaten belediye başkanı olarak çalışmalarını çok takdir ediyorum. Ondan daha iyi bir aday Efeler’e geleceğini düşünmüyorum.
Sizce lider bir siyasetçi nasıl olmalı?
Lider bir siyasetçi Kemal Kılıçdaroğlu gibi olmalı. Ankara’dan İstanbul’a Adalet Yürüyüşü yapmalı. Genel Başkan’ımız çok değerli, çok şeffaf bir insan.
AYDIN’IN SİYASETİNİ BİRLİKTE DİZAYN EDELİM
Son olarak vermek istediğiniz bir mesajınız var mı?
Öncelikle size bu keyifli söyleşi için teşekkür ediyorum. Gazeteniz aracılığıyla şunu söylemek istiyorum: Birleştirici olalım, hep birlikte olalım, birlikte olursak güçlü oluruz. Ayrışmamız yararımıza değil, tam tersine ana muhalefet partisiyiz, bir araya gelelim birlikte güçlenelim. Aydın’ın siyasetini hep birlikte dizayn edelim.
(KUDRET CAN)

Share