logo

KÜÇÜK ESNAF ZORDA

Dünyada ve ülkemizde yaşanan son ekonomik ve siyasi belirsizlik sonucu esnaflar ve özellikle küçük işletmeler oldukça zor durumdalar.{CAPTION}

Konuyla ilgili olarak Aydın Efeler ilçesi’nde ticaretle uğraşan küçük esnaf ve işletme sahipleri, yaşadıkları sıkıntıları şöyle dile getirdiler.

Ahmet BUDAR (Kasaplar Hali’nde Çay Ocağı İşletmecisi):
İşlerimiz yarı yarıya düştü. Milletin alım gücü azaldığından kendi adıma konuşmuyorum bütün esnaf kan ağlıyor. İşte Hal’in halini görüyorsunuz. Kasap arkadaşımız işsizlikten kapattı gitti, bir başka helvacı arkadaşımız kapattı. Önceden bu masaların hepsi dolar taşardı, ama şimdi bomboş. Masaları geçtim yollar boş artık. Sokakta kimse yok, milletin dayanacak gücü kalmadı. Allah sonumuzu hayır etsin. Verdikleri 40 lira zam ne yapabilirim, ne yapabiliriz 40 lira zam ile? Bakın una zam geldi, yarın öbür gün ekmeğe zam gelir. Vatandaş 65 yaşında emekli olacak. Kendilerine gelince 2 yılda emekli olacaklar. Bu millete reva mı? Biz asiliz asil, asil demek asalet demek. Bizlerin daha rahat etmesi gerek, bizim vekillerimiz bizlerden rahat, 2 senede emekli olacak adam. Bizi düşünen yok ki, koltuk rahat geliyor.
Coşkun Taşkıran (Kuaför):{CAPTION}
Çok şükür az da olsa evimize ekmek parası götürebiliyoruz. Ama arkadaşlarımla sohbetlerimizde konuşulanlar hiç de iç açıcı değil. İşleri hiç de iyi olmayan esnaf arkadaşlarım var. Geliri giderini karşılamakta zorluk çeken ya da giderlerini gelirleri ile karşılamayan esnaf arkadaşlarım, “Bu gidişle en fazla 1 ya da 2 ay daha dayanabiliriz” diyorlar.
İşimiz gerçekten çok zor, bakın işte asgari ücrete zam geldi Bin 404 TL oldu. Devletin bize yüklediği bir sürü yükümlülükler var. Sonuç olarak olan yine asgari ücretliye oluyor olan, ya dükkanlar kepenk kapatıyor ya da istihdam sağladığı çalışanlarını işten çıkartıyor. Asgari ücretli de işsiz kalıyor.
Ülke olarak millet olarak çok zor süreçten geçiyoruz. Endişelerimiz hat safhada. Bizler bir şekilde gidiyoruz da bizlerin çocuklarını neler bekliyor bilemiyorum. İnsanların birbirlerine güveni kalmadı. Her gördüğümüz yabancı insana şüpheli gözüyle bakıyoruz, canlı bomba gözüyle bakıyoruz. Biz hangi ara bu hale geldik aklım ermiyor.
Mehmet Çolak (Çeyizci):{CAPTION}
2017 yılı inşallah hayırlısı olur. Lakin geçen 15 Temmuz darbe girişinden sonra piyasalar biraz bozuldu. Ama biz işimiz nedeniyle sezonluk çalıştığımız için yaz dönemi düğün sezonu oluyor. O yüzden bahar dönemi biraz daha hareketli geçer. Mart ayı itibariyle başlar ve Eylül, Ekim ayına kadar devam ediyor.
Ama her şeye rağmen tabi ki bu darbenin etkileri halen sürüyor. Şu anki döviz kurlarına bakarsak Euro ve Dolar´ın hızla yükselmesi suni bir teneffüs olarak düşünüyorum ben bunu. Şartlar biraz daha iyileştiği zaman daha iyi yerine oturacaktır. Türkiye şu anda mücadele ediyor. Bağımsızlığını, ekonomik bağımsızlığını kazanabilmek için. Ama her şeye rağmen biz inanıyoruz ki bunu başaracaktır.
Büyük ülkeler, Türkiye iyi bir şeyler yapıyor diye, ama ekonomik, ama terörle Türkiye´yi sınamaya kalkıyorlar. Bunun neticesinde Türkiye bu işten alnının akıyla 15 Temmuz’daki gibi başarılı çıkacaktır, inanıyoruz. Vatandaş olarak, tek vücut olmak için çaba sarf ediyoruz.
Ali Soylu (Ayakkabıcı):{CAPTION}
2016 Esnaf için çok kötü bir yıldı. Esnaf için de, vatandaş içinde çok kötü bir yıldı. Yanlış politikalar yüzünden maalesef, siyasetçilerimizin hataları yüzünden bu haldeyiz. 2017´nin bundan daha kötü geçeceğini tahmin ediyorum. Benimki tahminden öte değil, ama İnşallah geçmez daha iyi olur. temennimiz bu yönde.
Fakat görünen o ki 2017’nin çok iyi geçeceğine ihtimal vermiyorum. Durumlar vahim. Esnafın durumu çok kötü, esnaf siftah yapmadan işyerlerini kapatıyor. 2017 yılı için çok da umutlu değilim.
2017 yılının, ülkemizin hem ekonomik açıdan hem siyasi açıdan iyi olması için ne yapılması gerekiyorsa devlet baba yapacak. Bizler, küçük esnafız elimizden bir şey gelmiyor.
Yurt dışındaki bu Suriye olayları, terör olayları ülkemizde zaten Dolar yüksek. Doların yükselmesi ekonominin iyi gitmediğine delalettir. İnşallah iyi olur, diyoruz. Başka elimizden bir şey gelmiyor.
Nazmi Şenemre (Ayakkabıcı):{CAPTION}
15 Temmuz darbe girişimine kadar işler iyiydi. Ancak bu tarihten sonra patlayan her bomba ile birlikte, askerlerimizin Suriye’de savaşa girmeleriyle ekonomi iyice kötüleşti. İşlerimiz maalesef durma noktasına geldi. 2017 yılına da girdik ama 2017 yılı da iyi gitmiyor. Dolar, altın fiyatları aldı başını gitti. Umarım ülkemizin durumu bir an önce düzelir. İşlerimiz açılır. Yoksa esnaf kepenk kapatmak zorunda kalır.
Sinan Cepin (Çay Ocağı İşletmecisi):
2016 yılında görüyorsunuz. Terör olayları, yaşadığımız ekonomik kriz. Ben buna artık ekonomik kriz diyorum. İnsanlarda para kalmadı. Ödemelerini artık güçlükle yapıyorlar. Halkımız maalesef gelen faturalarını bile gecikmeli ödüyor.{CAPTION}
Yapılandırma yaptırdıkları halde ödemelerde zorluk çekiyorlar. Dolar zaten almış başını yürüyor. Şimdi olmasa bile bir ya da iki ay sonra esnafa katmerli olarak yansıyacak. Biz yine güç duruma düşeceğiz.
2017 yılı içinde hiç bir ümidim yok. 2016 yılının aynısı gibi olur diye tahmin ediyorum. Bu benim şahsi düşüncem. Nitekim Dolar’ın dün 4 lira seviyesine ulaşmasından da 2017’nin nasıl bir yıl olacağı belli oldu. 2016 yılındaki borçlarını yapılandırdığı halde ödeyemiyorsa, 2017 yılında bu ekonominin kötü gidişatı yüzünden bir çok esnafımız iflasın eşiğine gelebilir. Ben böyle değerlendiriyorum. Çok da olumlu bakabileceğimi söyleyemeyeceğim.
(BETÜL ÇOLAK)

 

Share