logo

04 Ekim 2016

Efes’in Işığı Aydın’da Parlıyor

Hititlerin, Lidyalıların izlerini taşıyan, İyon kenti olan Heraklitos’un memleketi, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne giren Efes Antik Kenti’nden esinlenerek hazırlanan takılar, Aydın Arkeoloji Müzesi’nde sergileniyor.

Özlem ve Gizem Üyücü kardeşlerin Efes Antik Kenti’nden esinlenerek hazırladıkları takılar Aydın Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmeye başlandı.
3-20 Ekim tarihleri arasında meraklıları ile buluşacak olan serginin açılışını Aydın Vali Yardımcısı Mustafa Ayhan yaptı.
Açılışta kısa bir konuşma yapan Vali Yardımcısı Mustafa Ayhan; “Bu serginin burada açılmasını iki nedenden dolayı tercih ettik. Birincisi burası Arkeoloji Müzesi, bizim için çok anlamlı. Her ne kadar Aydınlılar veya civar, bölge halkı bu müzenin farkında değillerse de, Aydın’ın sahip olduğu yer altında ve yer üstündeki güzelliklerden haberimiz yok. Ama tabii ki bunda en büyük kabahat yine bizdedir. Yani biz yönetenlerin. Özlem’i ben yaklaşık 1 aydır tanıyorum. İlk bizim Kuşadası’ndaki kültür merkezimizde bu sergiyi açmıştık. Tabii ki ben sanatçı değilim. Bir de tabi takı işi olunca genelde kadınların ilgilendiği konu oluyor, kadın da değilim. Ama az çok kadın ruhundan anlarız. Çok müthiş eserlerin ortaya çıktığını gördük. Tabii bunun sadece Kuşadası’nda sergilenmesi, işin doğrusu bu doğru olmazdı. Bu sergiye bir açılım yapılması gerekiyor idi. Bu açılımı burada başlattık. Belki bundan sonra yurt dışına gitme olanağımız olacak. Bu güzellik Ege Bölgesi’nde kalsın istemedik. Bu güzelliğin bölgemizin tanıtımında da etkisi olacak. Bu eserler için Özlem ve Gizem’e teşekkür ediyorum. ” dedi.
Sergi açılışının ardından katılan konuklara Efes Antik Kenti’nden esinlenerek hazırlamış oldukları takılar hakkında bilgi veren Özlem Üyücü şunları söyledi;
“Efes Antik Kenti’nin kültür mirasını takıya yansıtarak insanlara tanıtmak istedim. Yaklaşık 30 parçadan oluşan ürünlerin tamamı gümüşten imal edilmiştir. Ürünlerde, Efes’in mimari yapısından, tarihinden esinlendim. Yaklaşık 10 yıldır bu işi yapıyorum. Şirince’de kendimize ait bir mağazamız var. Bu eserleri hazırlamamız yaklaşık 1 yılımızı aldı. Bundan önce eserlerimizi Efes Müzesi’nde ve Kuşadası’nda sergiledik. Bu bizim üçüncü sergimiz. Ben Selçuk’ta yaşıyorum. Tarihçi arkadaşlarımdan bilgiler aldım. Takıların yanında küçük bilgi notları koydum. Takıların fiyatları 150-600 lira arasında değişiyor. ” şeklinde konuştu.
Özlem Üyücü Kimdir?
1978’de İzmir’de doğdu. İlk ve orta öğrenimini Selçuk’ta tamamladıktan sonra Muğla Üniversitesi Taş ve Metal İşlemeciliği Bölümü’nü bitirdi. Kardeşi Gizem Üyücü ile birlikte 2004’te Selçuk Şirince Köyünde ‘APASA TAKI TASARIM ATÖLYESİ’Nİ kurdular. Apasa Takı’nın Efes ve Selçuk ile ilgili tasarımları 2012’de Selçuk Efes Kent Belleği’nde, 2015’te Milas Karya Arkeoloji Sempozyumu’nda sergilendi. Atölyenin tasarımları Efes’in kültür mirasından yola çıkıyor ve neolitik çağdan bu yana bölgenin dokusuna sinen simgeleri yaşatmaya devam ediyor.
(Mehtap Altınkeser)

Share