logo

18 Ağustos 2017

“DEPREM FARKINDALIĞI YARATMAK İSTEDİK”

17 Ağustos 1999 Depreminin 18. yıl dönümünde Efeler Belediyesi “Deprem” konulu sergi düzenledi.
Milli Aydın Bankası Kültür Merkezi’nde sergilenen 17 Ağustos “Deprem” konulu sergiye; Aydın Vali Yardımcısı Ömer Faruk Günay, Efeler Belediye Başkanı Mesut Özakcan, AFAD Dernekleri Federasyonu Başkan Yardımcısı Veli Tiryaki, Efeler Kent Konseyi Başkanı Tuncay Erdemir, CHP Efeler İlçe Başkanı Mehmet Şık, AFAD ve EFAK üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.
“FARKINDALIK YARATMAK İSTEDİK”
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan sergide ilk olarak konuşan Efeler Belediye Başkanı Mesut Özakcan, 17 Ağustos 1999 Kocaeli Gölcük Merkezli 7.4 şiddetindeki depremin üzerinden 18 yılın geçtiğini hatırlatarak; “Resmi verilere göre yüzbinlerce konut ve işyerinde hasar oluşurken, 17 bin 480 kişi hayatını kaybederek, 48 bin 902 kişi de yaralanmıştır. 17 Ağustos 1999’da meydana gelen büyük Marmara depreminin 18. yılında bu büyük felakete ilişkin görsel yayın ve iki gün süreli halk eğitimleri ile halkımızda afet farkındalığı yaratmak istedik.” dedi.
“DEPREM ÖLDÜRMEZ, BİNA ÖLDÜRÜR”
Dikkatleri deprem felaketi üzerine çekmek istediklerini vurgulayan Özakcan; “Aydın ilimizin birinci derecede deprem kuşağında olması ile birlikte son günlerde yaşadığımız Muğla Bodrum merkezli depremler, toplumdaki afet bilincinin önemini bir kez daha ortaya koymuştur. İlimizde bir deprem olma olasılığını her zaman dikkate almamız gerekiyor. Deprem öldürmez, bina öldürür diye bir gerçek vardır. Belediyemiz sorumluluk alanında inşaatlar yapılmadan önce detaylı, jeolojik etüt çalışmaları yaptırmakta olup sıvılaşma riski olan alanlarda çimento enjeksiyonu ve zemin ıslah çalışmaları uygulanmaktadır. Depreme dayanıklı, projesine uygun olarak yapılan inşaat çalışmaları denetlendikten sonra yapı kullanma izni belgeleri verilmektedir.” diye konuştu.
“EĞİTİM ÇALIŞMALARIMIZI SÜRDÜRECEĞİZ”
Efeler Belediyesi’nce kurulan Afet Koordinasyon Merkezi ile bir afet halinde valilik ve belediye birimleri arasında sağlıklı bir afet durum acil yönetiminin gerçekleştirilmesinin amaçlandığını belirten Özakcan konuşmasına şöyle devam etti;
“Belediye kanunu ve diğer mevzuatlar gereği afet koordinasyon merkezimizinin bünyesinde afetlerde arama kurtarma faaliyetlerinde bulunmak üzere belediyemiz kadrolu personellerinden oluşan 40 kişilik gönüllü arama kurtarma ekibi EFAK kurulmuştur. EFAK personelinin arama kurtarma işlerinde ihtiyaç duyabileceği başta bir adet arama kurtarma aracı olmak üzere, 65 ayrı cins ve özellikte arama kurtarma malzemesi belediyemizce satın alınarak EFAK ekibimize teslim edilecektir. Afetleri en az zararla geçirebilmek için eğitim çalışmalarımızı da sürdüreceğiz. Tüm insanlık alemine doğal afetsiz bir gelecek diliyorum.”
“YEREL YÖNETİMLERE BÜYÜK GÖREVLER DÜŞÜYOR”
Özakcan’ın konuşmasının ardından kürsüye gelen AFAD Dernekleri Federasyonu Başkan Yardımcısı Veli Tiryaki ise konuşmasında Marmara depreminde 19 kişilik bir ekiple ilk müdahaleyi yapan ekiplerden olduğunu belirterek; “Gölcük Değirmendere’de çalıştık. Oradaki çaresizliği bugün burada yaşamamak için elimizi taşın altına soktuk ve bugün gönüllü derneğimizle Türkiye’de örnek olarak, federasyonlaşarak AFAD’ın destek ekipleri olarak görevimize devam etmeye çalıştık. Geldiğimiz noktada 99 depreminde çaresiz olan Türkiye bugün güçlü bir arama kurtarma alt yapısı oluşturdu ve o gün çaresiz denen devlet bugün Türkiye’de 11 ilde birlik ve hemen hemen her ilde yerel arama kurtarma ekipleri ile tam planlı hazırlandı. Burada sadece devletin sorumluluğu yok. Aslında yasa yerel yönetimlere de büyük sorumluluk veriyor. Yerel yönetimler ilin afete hazırlanması anlamında kentin dirençli yapılardan oluşturulması gerekiyor. Biz Aydın’ın özellikle dört mahallesindeki alt yapının çok kötü olduğunu biliyoruz. Bu anlamda Belediye Başkanı’mızın duyarlılığı için teşekkür etmek isterim.  Sizin gibi duyarlı insanlarla biz afetlerin daha az kayıplarla önlenmesini sağlayacağız. Dünyadaki depremler gibi biz de deprem olmuş diyeceğiz, afete dönüşmeyeceğini inşallah hep beraber yaşayacağız.” dedi.
“DUYARLILIĞIMIZI SÜRDÜRMEMİZ GEREKİYOR”
Sergide son olarak konuşan Aydın Vali Yardımcısı Ömer Faruk Günay da deprem konusundaki duyarlılığı hayatın her alanında sürdürülmesi gerektiğine dikkat çekerek; “17 Ağustos olmasa sanki hiç deprem hazırlığı yapmayacağız. Oysa bu duyarlılığımızı hayatımızın her alanında sürdürmemiz gerekiyor. Belediye belediyecilik faaliyetlerini yaparken, biz koruma ile ilgili çalışmalarımızı yaparken, her gün her an böyle birşey olabilecekmiş gibi hazırlıklı olmalıyız. Millet olarak bir türlü kendimizi buna alıştıramadık. Oysa kesin olan bir şey var. Bizim coğrafyamızda kasırga görmüyoruz, deprem görüyoruz, sel görüyoruz,  bunun için hazırlıklarımızı yapmamız gerekiyor.  Ama bunu yaşam biçimi olarak kişiselleştirmiyoruz.” diye konuştu.
“HER AY SALLANIYORUZ”
Günay, vatandaşların ev alırken özellikle depreme dayanıklılığını sorgulamaları gerektiğinin altını çizerek; “Bu konuda illa bir sıkıntı mı yaşamalıyız? Bodrum depremi olmasa bu kadar heyecan bile olmazdı. Ben Aydın’a geldim geleli neredeyse her ay sallanıyoruz. Artık alıştık. Bir tek güvendiğim  şey var buradaki kırıklar çok büyük depremi tetikleyecek durumda değil. Çok şükür inşaat kalitemiz bunu şimdilik karşılıyor yıkılmıyoruz, ama ne yapmak gerekir, yıkılırsa neyle karşılacağız? Bize düşen, yerel yönetici, genel yönetici hep beraber, yıkılırsak neler yapacağız ona hazırlıklı olmalıyız. Çok kötü bir hatıraydı bizim için. Biz de çok iyi dersler çıkardık.” dedi.
Yapılan konuşmaların ardından İlk Yardım ve Arama Kurtarma eğitimine katılan ve başarılı olan Belediye personeline belgeleri takdim edildi.
(KUDRET CAN)

 

Share