logo

09 Ekim 2017

“BELEDİYE BAŞKANLARI VE MİLLETVEKİLLERİ MAKAMLARININ GÜÇLERİNİ KULLANIYORLAR”

CHP delege seçimlerine, yaşanan olaylar damgasını vurdu.

Efeler İlçesi Meşrutiyet Mahallesi’nde yapılan delege seçimlerinde çıkan arbede polisin müdahalesi ile engellendi.
İddiaya göre yapılan seçimde 285 üye imza atıp oy kullanırken, sandıktan 320 oyun çıkması ortalığın karışmasına neden oldu.
Konuyla ilgili açıklama yapan CHP Efeler İlçe Başkanı Mehmet Şık ise, belediye başkanları ve milletvekillerinin Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun seçimlere müdahil olmayın uyarısına rağmen makamlarının güçlerini kullandıklarını iddia etti.
“BELEDİYE BAŞKANLARI VE MİLLETVEKİLLERİ MAKAMLARININ GÜÇLERİNİ KULLANIYORLAR”
Şık; “Genel Başkan’ımızın delege seçimlerine müdahil olmayın uyarısına rağmen milletvekilleri ve belediye başkanlarının hazırladığı listeler yapılıyor, sahip oldukları makamın gücü kullanılıyor, üyelerimiz tek tek telefonla aranarak “başkanımızın selamı var başkanımız şu listeyi destekliyor” şeklinde yönlendirmeler yapılıyor. Bununla da kalmayıp, seçim alanlarına belediye personelleri yığılarak kalabalıklar oluşturuluyor, oy kullanmayı bekleyen üyelerimiz sürekli markaj altına alınıyor, belediye personelinin kullandığı oyun fotoğrafının çekilmesi istenerek baskı altına alınmaya çalışılıyor. Kendi yöneticilikleri döneminde seçim sandığı bile kurdurmamış olanlar, bizler Genel Başkanımızın adalet yürüyüşünde her gün basın açıklaması yaparken, malum parklar ve kafelerde delege listesi hazırlıkları yapanlar ve referandumda ortalıkta gözükmeyenler şimdi delege seçimlerinde boy gösterir olmuş, basına açıklamalar yapar olmuşlar,” dedi.
“USULSÜZ OY KULLANMA İŞLEMİ GERÇEKLEŞMEMİŞTİR”
CHP Genel Merkezi’nin kongreler takvimini açıklaması üzerine 10 Eylül 2017 tarihinde Muhtarlık Bölgesi Delege Seçimleri’ne başladıklarını kaydeden Şık; “Bugüne kadar mahallelerde gerçekleşen delege seçimlerinde seçimin şeffaflığı ve sandık güvenliğinin sağlanması için gerekli bütün tedbirleri aldık. Seçimi yapılan bütün mahallelerde şeffaf sandıkta oy kullandırılmış, her delege listesinden müşahit (gözlemci) alınmıştır. Ve şuana kadar hiçbir mahallede usulsüz oy kullanma işlemi gerçekleşmemiş, bu durum seçim tutaklarında da tescil edilmiştir.” ifadelerini kullandı.
“SEÇİMLER, BELEDİYE BAŞKANI YA DA MİLLETVEKİLİ ÖN SEÇİMLERİ DEĞİLDİR”
Parti içi seçimlerde oluşan rekabet ortamında öncelikle yöneticilerin sorumluluğu olduğu kadar üyelerin de partiyi küçük düşürücü konuşma ve davranışlardan kaçınması gerektiğini belirten Şık sözlerini şöyle sürdürdü;
“Üyelerimiz, kullanacakları oyun tercihini aklı ve vicdanıyla baş başa kalarak hiçbir baskı ve tehdit altında kalmadan verebilmelidir. Bu koşulların sağlanmasına milletvekillerimiz, belediye başkanlarımız da dahil herkes katkı sunmalıdır. Unutulmamalıdır ki, yapılan delege seçimleridir, milletvekili ya da belediye başkanı ön seçimi değildir.”
“SONUÇLAR TEKRAR İNCELENECEK”
Şık, açıklamasında 6 Ekim Cuma günü Meşrutiyet Mahallesi’nde yapılan delege seçimlerinde yaşananları ise şöyle değerlendirdi;
“Saat 17.00’da oy kullanma işlemi sona erdirilmiş, oy sayımına geçilmiştir. Kullanılan oy ile imza sayısı karşılaştırılmış, imzadan çok oy kullanıldığı tespit edilmesi üzerine, sandık kurulu kongreler yönetmeliğinin 11. Maddesini uygulamak istemiştir. 11. Maddeye göre; ‘İmzadan çok oy kullanılmış ise oy pusulaları açılmadan tekrar oy sandığına konur rastgele seçilerek artık sayıda oy pusuları saptanır ve açılmadan yok edilir’ demektedir. Ancak sandık kurulu bu maddeyi uygulamak istemesine karşılık sandık alanında görevli olmadığı halde bulunanlar tarafından engel olunması üzerine tartışma çıkmıştır. Tartışmaların bitmemesi ve dışarıda bekleyen partililerimize, görev ve yetkisi olmayan kişiler tarafından yanlış yönlendirmeler yapılması neticesinde gerginlik artmıştır. İlçe Başkanı ve yöneticilerimiz ve sandık kurulu, tansiyonun düşürülmesi ve telafisi mümkün olmayan olayların yaşanmaması için sükûnetimizi korumuş gerginliğin sonlanmasını beklemiştir. Ama maalesef tartışmalar sonlanmaması üzerine seçim tutanağının hazırlanması koşulları olmamasından dolayı seçim alanından ayrılmak durumunda kalınmıştır. Daha sonra yaşanan bu olaylar tutanak altına alınıp gerekli yerlere gönderilmiş olup, Meşrutiyet mahallesi delege seçiminin sonucu partimizin tüzük ve kongreler yönetmeliğine göre incelenecek ve kamuoyuna açıklanacaktır.”
Cumhuriyet Halk Partisi’ni kamuoyu ve basında küçük düşürenler hakkında tüzüğün gerektirdiği işlemlerin yapılacağını kaydeden Şık; “Partimizin iktidar mücadelesinde halkımızla birlikte Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun yanında olmaya devam edeceğimizi partililerimize ve kamuoyuna saygıyla duyururum.” dedi.
(GÜÇLÜ ÇEZİK)

Share