logo

26 Mayıs 2017

ADÜ’DEN DARBELER SEMPOZYUMU

Adnan Menderes Üniversitesi’nin 25’nci yılı etkinlikleri kapsamında “27 Mayıs 1960’tan 15 Temmuz 2016’ya Darbeler, Geçmişten Günümüze Darbe Olgusu ve Millet Egemenliği Kültürü” konulu uluslararası sempozyum düzenlendi.
ADÜ Atatürk Kongre Merkezi’nde gerçekleşen ve 28 Mayıs 2017 tarihine kadar devam edecek olan sempozyumun açılışına; Aydın Valisi Ömer Faruk Koçak, AKP Milletvekili Mehmet Erdem, Mısır Eski Cumhurbaşkanı Adayı Ayman Nour, Mısır Parlamentosu Yurtdışı Bakanı Mohamed Elkeyf, ADÜ Rektörü Prof. Dr. Cavit Bircan, Ömer Halisdemir’in kardeşi Savaş Halisdemir, 15 Temmuz Gaziler Derneği Başkanı Musa İlhan, çeşitli üniversitelerden akademisyenler ve davetliler katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan sempozyumda ilk olarak katılımcılara 15 Temmuz Darbe girişiminde yaşananların anlatıldığı kısa film izlettirildi.
Sempozyumun açılış konuşmasını yapan ADÜ Rektörü Cavit Bircan, Adnan Menderes Üniversitesi ismini taşımanın kolay olmadığını dile getirdi ve; “Bir darbeyle görevinden alınmış ve katledilmiş bir başbakanın adına sahip olmak kolay değil. Onu katleden cunta rejiminde halkımız şunu hissetmişti: ‘Biz o darbeye engel olamadık’ Ancak biz bunu 15 Temmuz’da başardık. Darbecilere darbe yapan tek ülke bizizdir herhalde.” diye konuştu.
“MİLLET, KENDİ İRADESİNE KASTEDENLERE GEREKLİ CEVABI VERMİŞTİR”
Son olarak kürsüye gelen Aydın Valisi Ömer Faruk Koçak ise; “Aydın Türkiye’nin çok farklı bir şehri. Demokrasiye ilk şehidi vermiş bir vilayet ve demokrasi dendiğinde ilk akla gelen şehir. Millet kendi iradesine kastedenlere karşı gerekli cevabı her zaman vermiştir. Darbelerden sonra yapılan ilk seçimlerde demokrasiden yana tercihini kullanmıştır. Bu 28 Şubat’ta da, 60 darbesinde de geçerli. 15 Temmuz’da Türkiye’yi tamamen teslim almak ve tarih sahnesinden silmek istediler. Cumhurbaşkanından simit satan vatandaşa kadar herkes anında reaksiyon gösterdi.” dedi.
Yapılan konuşmaların ardından protokol üyeleri tarafından, “Demokrasiye Adanmış Bir Ömür: Adnan Menderes ve Anadolu Ajansı 15 Temmuz Demokrasi Zaferi” adlı fotoğraf sergisinin açılışı gerçekleşti.
(KUDRET CAN)

Share