logo

Yabancılara rehber kitap

Kuşadası Ticaret Odası tarafından, Kuşadası’nda yaşayan ve yaşamayı düşünen yabancılara yönelik olarak bir rehber kitap hazırlandı. “Yabancılar için Türkiye rehberi” isimli kitabın baskısı tamamlanırken, Kuşadası Ticaret Odası ayrıca, aynı amaçla bir web sitesini de yayına sokacak.
Kuşadası Ticaret Odası Başkanı Serdar Akdoğan, ev satın alıp Kuşadası’nda yaşamlarını sürdürmeye başlayan yabancılarla periyodik olarak bir araya gelip, sorunlarını dinlediklerini söyledi. Yaptıkları toplantıların ardından Kuşadası’nda yaşayan ve yaşamak isteyen yabancılara yönelik bir rehber kitap hazırladıklarını belirten Ticaret Odası Başkanı Serdar Akdoğan, İngilizce hazırlanan rehberin 10 bin adet basıldığı söyledi.
Önceki yıl yabancıların mülk edinmesi imkan sağlayan düzenlemenin hayata geçirilmesiyle yabancıların bazı sorunlarla karşılaştığına dikkat çeken Kuşadası Ticaret Odası Başkanı Serdar Akdoğan, “Yabancıların Türkiye’de yerleşmek için en çok tercih ettikleri yerlerin başında ise Kuşadası geliyor. Son 3 yılda Kuşadası’ndan konut alan yabancıların sayısı 5 bine ulaştı. Yeni hemşehrilerimiz, başta konut alım satımı olmak üzere pek çok konuda çeşitli sorunlarla karşılaşıyor. Bu noktadan hareketle bir rehber hazırlamaya karar verdik. Odamızın hukuk işlerinin yürüttüğü çalışmalar çerçevesinde yapılan geniş çaplı bir araştırmanın ürünü olan (Yabancılar için Türkiye Rehberi)’nin baskısı tamamlandı. Hazırladığımız kitapçığı önümüzdeki haftadan itibaren ihtiyaç duyan yabancılara dağıtmaya başlayacağız. Amacımız, özellikle hukuksal konularda büyük sıkıntı çeken yeni hemşerilerimize bir nebzede olsa yardımcı olmak. Türkiye’de ilk kez bu kapsamda yabancılara hizmet verecek bir broşür hazırlanıyor. Yabancılar için çok faydalı olacağına inanıyorum” dedi.
Bu arada, Kuşadası Ticaret Odası tarafından Foreigners Guide Of Türkiye (Yabancılar İçin Türkiye Rehberi) ismiyle İngilizce olarak dağıtılacak olan rehberde, Kuşadası’na gelen yabancılar için pratik bilgiler, yabancıların Türkiye’de ikamet etmesi için gereken şartlar, yabancıların Türkiye’de taşınmaz edinmeleri, yabancıların araç alımında uygulanacak işlemler, yabancıların Türkiye’de şahıs olarak yatırımda bulunması, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlık şartları ve Türkiye’de düzenlenen vasiyetnameler gibi konularda hukuksal bilgiler yer alıyor.

(İHA)

Share