logo

ÜNLÜ YAZAR AYŞE KULİN’DEN ÖZEL BAŞAK KOLEJİ ÖĞRENCİLERİNE DERSLER

Yazar Ayşe Kulin Özel Başak Koleji öğrencileriyle bir araya geldi. Öğrencilerin sorularını yanıtlayan Kulin, öğrencilere yazmanın ve okumanın önemiyle ilgili söyleşide bulundu.
Yazar Ayşe Kulin, eskiden yazar olmak çok zordu. Yazar olabilmek için çeşitli tarifler vardı. Ben bu tariflere uymadığım için gazetecilik yaptım. Gazetelerde, dergilerde yazılarım yayınlandı.
Dergilerde çeşitli ilginç yazılar, hayat hikayeleri yazdım. Bu şekilde hayatımı kazandım.
Bir varmış, bir yokmuş kitabımın bir tarafında gerçek hikayelere diğer tarafında da kurguladığım hikayelere yer verdim. Ama bunlar roman bütünlüğünü veren hikayelerdi.
Yazar olmak hayatımı çok etkilemedi. Çünkü ben hayatım boyunca hep yazdım. İnsan sevdiği işi yapınca mutlu olur.
Bir kitabı bitirmeden o kitaba ad veremiyorum.Her kitabın ismi o kitabın içinde geçen bir bölümden bir olaydan ortaya çıkabilir.Sevdalinka ismi Boşnakça bir isim. Sevda, Türkçedeki anlamıyla sevdayı, aşkı, linka da türküyü anlatmaktadır. Bu kitabımda Bosna’da yaşanan dramı, aşkı en iyi bu sözcük anlatabilirdi.
Gece Sesleri adlı kitabımda kitap hep gecelerde geçiyordu. Olsa olsa isim Gece Sesleri olur dedim. Nefes Nefese de ise Türk diplomatlarının ölümü göze alarak verdikleri mücadeleyi, Avrupa’da yaşayan Türk asıllı Yahudileri savunmaları anlatan nefes nefese yaşanan bir hikayeyi içeriyor.
Ben yazılarımda klasik akımı kullanıyorum. Öğrendiklerimi paylaşmak için yazıyorum. Yazarlığa 50 yaşlarımda başladım.20 yaşında da yazıyordum ama klasik yazar tipine uymadığım için yayımcı bulamadım.O nedenle çok şeyi yazmam gerekiyor. Çünkü çok zaman kaybettim.
Son yazdığım kitapta işgal altında İstanbul’u anlatıyorum. Biz İstanbullular işgali hep yanlış biliyoruz. Bize yanlış öğretilmiş. Çok kitap okumak, tecrübe demektir. 20-30’lu yaşlarında olmamız gerekmiyor. Kitap okudukça her türlü bilgiye en kısa yoldan ulaşabilirsiniz. Bir kitap insana, hiç durmadan hayatının sonuna kadar heyecan verebilir. Her kitap size bir şey öğretir. Her yazarı öncelikle çevresi besler. Ailesi, sokağı, yaşadığı şehir..” dedi. (aydın)

(Mücadele)


Share