logo

MTA 455. Kuyuyu Atça’da açtı

2007 yılında Aydın’da Hıdırbeyli’de 2, Umurbeyli’de 1 , Pamukören’de 1 ve son olarak Atça’da 1 Jeotermal kuyusu açan Maden Tetkik Arama (MTA) Atça’da ki kuyunun açılışını törenle gerçekleştirdi. Törene Aydın Valisi Mustafa Malay , MTA Genel Müdürü Mehmet Üzer, Sultanhisar Kaymakamı Orhan Mardinli, Atça Belediye Başkanı Osman Yıldırımkaya, İl Genel Meclisi üyesi Erdinç Çeliksoy ve kalabalık vatandaş gurubu katıldı.
Törende ilk konuşmayı yapan MTA genele Müdürü Üzer; ” MTA’nın yapılaşma çalışmaları 1935 yılında Atatürk’ün direktifleri ile başlatılmış. 1950 yılında kurumlaşmasını tamamlamış Türk yetkililerin yönetimine geçmiştir. 1940 yılında Batman’da ilk kuyumuzdan petrol çıkmış ve rafinerisi yapılmıştır. 2000 yılına kadar ihmal edilen MTA çalışmaları son 3-4 yıldır tekrar hız kazanmıştır.13 Haziran 2007 tarihinde MTA İşletme Yasası nihayet yasallaşmış yürürlüğe girmiştir. 1962 yılında MTA ilk sondajını Balçova’da açmış ilk jeotermal işletme tesislerini burada kurmuştur. Jeotermal elde ettiğimiz 35 bin 700 Megawat enerji ile 4 milyon evi sürekli ısıtabilecek duruma gelmiştir. Çalışmalarımızla Avrupa’da birinci, dünyada yedinci durumdayız. 2007 yılında Türkiye’de 20 bin metre sondaj çalışmalarımızın 7500-8000 metresi bir jeotermal sahası olan Aydın’da yapılmıştır. Bu kuyumuzda bin 200 metreden saniyede 90 litre akışkan sağlanmış olup 123 derecelik ısı elde edilmiştir” dedi.
Aydın Valisi Mustafa Malay konuşmasında “Aydın’da görev yaptığım sürece Atça’yı yapılaşması nedeniyle küçük Paris olarak kabullenmişimdir. Şehir güzelliğinin yanında Atça yer altı zenginlikleri ile de bir deha şehir olma yolundadır. Aydınımızda bu kuyularda enerji üreteceğimizi gibi ısıtmada da kullanacağız. Aydın’ın gittiğim her köşesinde Aydın’ın bir sera cenneti olacağını iddia etmişimdir. Seracılıkta en büyük maliyet de sıcaklıktır. Bu kuyularımızdan elde edeceğimiz sıcaklıkla seracılıkta maliyeti en aza indireceğiz” dedi.
Daha sonra çalıştırılan kuyudan çıkan sıcak su Vali ve ziyarete gelenler tarafından izlendi.

(İHA)

Share