logo

Kaz Dağları’nda altın aramaya tepkiler sürüyor

Kaz Dağları’nda altın arama çalışmalarını tepkiler sürerken, bir tepki de Kuşadası’ndan geldi. Son dönemde yaptığı etkinliklerle dikkatleri çeken Kuşadası Eko Sistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) tarafından, Kaz Dağları’ndaki altın aramayı protesto için bölge halkına destek gezisi yapıldı.
Kuşadası’ndan yolan çıkan EKODOSD üyesi doğa severler, 1764 metre yüksekliğindeki Sarıkız tepesini de içine alan ve doğal güzelliklerle dolu olan Kaz Dağlarını ziyaret etti. EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, altın arama çalışmalarının Kaz Dağları’nın yapısını bozacağını belirterek, ” Kaz Dağları, zengin bitki örtüsü, bol oksijenli havası, ormanları, akarsuları, antik ve tarihi özellikleri, otantik köyleriyle, Türkiye’nin en önemli doğal milli parklarından birisidir. Buranın altın arama çalışmalarına kurban edilmemesini istiyoruz ” dedi.
Kaz Dağları’ndaki altın arama çalışmalarının getireceği tahribata dikkati çeken EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, “Bu tahribat sonucunda endemik bitki türleri, asırlık ağaçlar, doğal ortamda yaşayan çok sayıdaki yaban hayvanının yok olma tehlikesi vardır.Yetkili kurumların bu konuda gereken hassasiyetleri göstermelerini diliyoruz” ifadelerine yer verdi.

(İHA)

Share