logo

Caretta Odyssey öldü

Türk-Yunan dostluğunun simgesi haline gelen deniz kaplumbağası Odyssey ölü bulundu.
İki yıl önce kafa travması geçirerek Yunanistan’da tedavi edilip uydu izleme cihazı takıldıktan sonra tekrar Ege Denizi’ne bırakılan ve Odyssey ismi konulan caretta caretta cinsi deniz kaplumbağası, geçen ay Kuşadası balıkçı barınağında ortaya çıkmıştı. Kuşadası Eko Sistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) dalgıçları tarafından bulunan ve sağlık kontrolünden geçirilen caretta caretta, Yunanistan’daki deniz kaplumbağası izleme merkezine haber verilerek tekrar denize bırakılmıştı.
Bir süredir haber alınamayan caretta caretta ile ilgili 10 gün önce Yunanistan’dan alınan bilgiye göre tekrar görüldüğünde yakalanarak üzerindeki uydudan izleme cihazının sökülerek Yunanistan’a gönderilmesi istenmişti. EKODOSD üyeleri, 10 gündür caretta caretta’yı Dilek Yarımadası Milli Parkı kıyılarında aradı. Bu arada Kuşadası Karaova sahilindeki Long Beach tesisleri önünde bir caretta caretta bulunduğuna yönelik bilgi geldi.
EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü ile EKODOSD üyeleri Dr. Zeynep Karabacak ve Fethiye’de caretta caretta projelerinde görev yapan dernek üyesi Arzu Sandal, inceleme yapmak üzere Karaova’ya gidince deniz kaplumbağasının aradıkları Odyssey olduğunu anladı.
EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, yaptıkları incelemede kaplumbağanın yaşam tepkisi vermediğini tespit etmeleri üzerine Pamukkale Üniversitesinden Dç.Dr.Yakup Kaska’dan telefonla yardım aldıklarını belirterek, “Yakup bey, Yunanistan ile temasa geçeceğini, neler yapmamız konusunda bilgilendireceğini söyledi. Daha sonra üzerine ıslak havluları koyarak derneğimiz üyesi veteriner Nevzat Yıldızlı’ya kontrol ettirdik. Odyssey’in yaşamını yitirdiğini öğrendik. Derneğimiz üyelerinden Mehmet Fehmi Karabacak ile
birlikte ölçümlerini ve ağırlığını tespit ettik. Odyssey’in üzerindeki uydudan izleme cihazını ve üzerindeki markalama numaralarını çıkararak Yunanistan’a gönderilmek üzere Kuşadası Sahil Güvenlik Bot Komutanlığı’na teslim ettik. Türk-Yunan sularında uzunca bir süredir özgürce dolaşan Odyssey’in ölmesine çok üzüldük. Elimizden gelecek bir şey yok. Herhangi bir çarpma, vurma, yaralanma izi yok. Sadece kafasındaki eski yarasının üzeri biraz beyazlamıştı. Ona küçük bir mezar hazırladık. Yaşasaydı çok
sevinecektik. Türk-Yunan dostluğu adına denizlerimizde dolaşacaktı.”

(İHA)

Share