logo

ASİAD ŞUBAT AYI OLAĞAN TOPLANTISI YAPILDI

ASİAD ŞUBAT AYI OLAĞAN TOPLANTISI YAPILDI
– ASİAD BAŞKANI AHMET CELAL KAVCAR:
-“ÜLKE EKONOMİSİNDE OLUŞAN RAKAMLAR CUMHURİYET TARİHİNİN EN İYİLERİDİR”
Aydın Sanayici ve İş Adamları Derneği’nin (ASİAD) Şubat ayı olağan toplantısı yapıldı. Aydın Ay-Mendo Tesisleri’nde düzenlenen toplantıya Dernek Başkanı Ahmet Celal Kavcar, Umurlu Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Yalçın Dereli ve dernek üyesi işadamları katıldı.
Toplantıda konuşan Başkan Kavcar, Türkiye ekonomisinin genel rakamlara bakıldığında iyi bir yolda olduğunu söyledi. Gayri Safi Milli Hasıla (GSMH)’nin 350 milyar dolar ve ihracatın 85 milyar dolara yükseldiğine işaret eden Kavcar, yıllardır düşürülemeyen enflasyonun yüzde 9’lara indiğini ifade etti. Bu rakamların cumhuriyet tarihinin en iyi rakamları olduğuna dikkat çeken Kavcar, “Buna rağmen faiz oranlarının yüzde 17’ye çıkması, kapanan iş yeri sayısının çok olması, bütçe deliğinin büyümesi, sosyal sigortalar ve sosyal güvenlik yasası gibi konularda sıkıntılar halen devam ediyor. Bu kadar çelişkili sonuçları izah etmek özellikle Türk ekonomisini anlamak çok zor. Bu pencereden Aydın’a bakarsak gelişmeye çalışan tarımsal sanayi, ayakta kalmaya çalışan tarım ve 6 aydan bu yana gittikçe durgunlaşan perakende sektöründe olumsuzluklar devam ediyor. Bizim bu konulara fazla takılmadan kurtulma reçetesi olarak üretim ve ihracata ağırlık vermemiz gerekiyor” diye konuştu.
ASİAD, ESİDEF ve TUSKON olarak ülke ekonomisine katkı sağlamak için mücadele ettiklerini duyuran Celal Kavcar, Aydın’ı dünyaya, dünyayı Aydın’a tanıtmaya çalıştıklarını beyan etti. Bu bağlamda TUSKON’un 2 yıldır dünya çapında dev organizasyonlar gerçekleştirdiğini haber veren Kavcar, şöyle konuştu: “8 Mayıs 2006 tarihinde düzenlen Afrika ülkeleri dış ticaret köprüsü toplantısına 31 ülkeden 500’ü yabancı toplam 2 bin iş adamı katıldı. 17 Eylül 2006 tarihindeki Avrasya dış ticaret köprüleri toplantısına da 450’si yabancı toplam bin 650 iş adamı katıldı. Bu iki ayrı toplantıda 200 milyar dolarlık iş hacmi olan anlaşmalar sağlandı. Bu toplantılar sayesinde ülkemizdeki küçük çaplı sanayiciler dış ülkelerle nasıl iş yapacaklarını öğrendiler. Bu önemli toplantıların üçüncüsünü 7 Nisan 2007 tarihinde Pasifik ülkeleriyle yapacağız. Türkiye’nin bu ülkelerle 2,5 milyar dolar ihracat, 11 milyar dolar ithalat iş hacmi var. Ayrıca bu ülkeler dünya ihracatının yüzde 27’si ve ithalatının yüzde 24’ünü karşılıyor. 2050 yılında dünya ticaretinin yüzde 40 ila 50’si bu ülkelerden yapılacak. Bu yüzden düzenlenecek bu toplantıda önemli iş imkanlarıyla karşılaşacağımızı düşünüyorum” dedi.
(İHA)

Share