logo

ADRESE DAYALI NÜFUS KAYIT SİSTEMİ AYDIN’DA BAŞLIYOR

– GERÇEĞE AYKIRI İKAMET ADRESİ BEYANINDA BULUNDUĞU TESPİT EDİLENLER VE BİLGİ VERMEYENLERE CEZA VERİLECEK
Aydın’da ‘Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi’ dahilinde görev alacak olan anketör, kontrolör ve veri giriş elemanları bilgilendirme toplantısı yapıldı. Aydın Valisi Yardımcısı Suphi Küsbeci başkanlığında Aydın İl Özel İdaresi toplantı salonunda yapılan toplantıya Türiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Denizli Bölge Müdürlüğü İdari Kayıt Grubu Sorumlusu Yılmaz İlhan ve projede çerçevesinde il genelinde görev yapacak olan anketör, kontrolör ve veri giriş elemanları katıldı.
Sistemin işleyebilmesi için 2006 yılı kasım ayında adres numaralama çalışmalarına başlandığını hatırlatan Suphi Küsbeci, projenin birinci aşamasını oluşturan bu çalışmaların Aydın genelinde 31 Aralık 2006 tarihinde başarı ile tamamlandığını söyledi. Birinci adımın tamamlanmasının ardından adrese dayalı nüfus kayıt sisteminin alan uygulaması yani fiili olarak nüfus sayımı başlayacağını belirten Küsbeci, “Bu çalışmalar sırasında adres ile TC kimlik numarası eşleştirilecek ve elde edilen bilgiler muhtarlıklarda askıya çıkarılacak. Son aşamada ise doğum, ölüm ve göç gibi kayıtların sürekli işlenmesiyle sistem güncellenerek devam edilecek. Bunun yanında kayda girmeme ya da mükerrer kayıt riskleri de ortadan kalkacak.
Yeni sistemde nüfus bilgileri güncel olarak tutulacak, TC kimlik numaralarına göre kişilerin adresleri eşleştirilecek. Böylelikle nüfus artık her an tespit edilebilecek ve eskiden yaşanan sıkıntı ve aksaklıklar sona erecek” dedi.
İdari Kayıtlar Grup Sorumlusu İlhan da yaptığı açıklamamada, TÜİK görevlileri tarafından hanelere getirilen ”Hane Halkı Bilgi Formu”nun 5490 Sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu gereğince eksiksiz olarak doldurulacağı ve hanedeki bir yetişkin tarafından kontrol edilip imzalanacağı kaydetti. İmzalanmayan bilgi formlarının geçersiz kabul edileceğine dikkat çeken İlhan, hanelere gelen TÜİK görevlilerinin tanıtım kartlarının mutlaka sorulması ve şüpheli durumlarda en yakın emniyet birimine haber verilmesini istedi. Sokağa çıkma yasağı uygulanmadan, adrese dayalı nüfus kaydı yapılacağını duyuran İlhan, “Hane ziyaretleri farklı ilçelerde, hafta sonu ve akşam saatleri de dahil olmak üzere farklı zamanlarda gerçekleştirilecek. T.C kimlik numarasını bilmeyenlerin internetten ya da en yakın nüfus müdürlüğünden numaralarını biran önce öğrenmesi gerekiyor. Hanede daimi olarak ikamet edenlerden nüfus cüzdanı olmayanlar 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu gereği bu çalışma sürecinde ceza ödemeden en yakın nüfus müdürlüğünden cüzdanlarını çıkarabilecekler. Bölgesinde adrese dayalı nüfus kaydı yapıldığı halde, hanesi ziyaret edilmeyenlerin bu durumu bağlı bulundukları muhtarlık ya da kayıt bürosuna bildirmeleri gerekmektedir” dedi.
Yılmaz İlhan ayrıca “Hane Halkı Bilgi Formu’nun” doldurulmasında gerçeğe aykırı ikamet adresi beyanında bulunduğu tespit edilenler ve bilgi vermeyenlere 5429 sayılı Türkiye İstatistik Kanunu gereğince 2 bin 367 YTL idari para cezası verileceği uyarısında bulundu.
(İHA)

Share