logo

30 Ekim 2017

Didim’de 29 Ekim coşkusu

29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 94. Yılı, tüm ülke genelinde olduğu gibi Didim’de de törenlerle kutlandı.
Cumhuriyet Kent Meydanındaki kutlama törenine Didim Kaymakamı Mehmet Türköz, Didim Garnizon Komutanı Çetin Gülseven ve eşi, Didim Belediye Başkanı A. Deniz Atabay, Didim Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Çoban, Kamu kurum amirleri, Siyasi parti İlçe Başkanları, sivil toplum örgütü temsilcileri, Öğretmen ve öğrenciler ile Didimliler katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından kutlamalar İlçe Protokolü’nün öğrencileri ve halkı kutlamasıyla başladı. Bu yılki kutlamalara halkın ilginin yoğun olduğu görülürken Didimliler kendilerinin bayramının kutlayan İlçe protokolünü ayakta alkışlayarak kutladı.
Didim Kaymakamı Mehmet Türköz törende yaptığı konuşmada Cumhuriyetin ilanının Türk milletinin şanlı tarihindeki en önemli dönüm noktalarında biri olduğunu ifade ederek Cumhuriyetin büyük fedakarlıklar sonucu kurulan bir başarı öyküsü olduğunu söyledi.
Türköz “Milli Egemenliğe dayanan Cumhuriyet idaresi Türkiye Cumhuriyetine vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkese fert olma hakkını vermiş ve sorumluluğunu yüklemiştir. Cumhuriyet kazanımları yapıldığı dönemle kalmayan sürekliliği olan yeni kazanımlarla ve ilk günkü bilinçle sürdürmemiz gereken çağdaşlaşma atılımıdır. Cumhuriyet Türk milletinin geçmişidir yarınları olmaya devam etmeli ve edecektir. Bizler bu Cumhuriyeti kuran Atatürk ve dava arkadaşlarına bağımsızlık uğruna büyük bedeller ödeyen milletimize bir borcumuzdur”dedi.Türköz konuşmasının sonunda birlik ve beraberlik vurgusu yaparak başta Ulu Önder ve Silah arkadaşları olmak üzere vatan uğrunda canlarını feda eden şehitlerimize ve gazilerimizi şükran ve minnetle andı.
Konuşmanın ardından öğrenciler günün anlam ve önemine ilişkin şiir ve konuşmalar yapıldı. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla okullar arasında düzenlenen Resim, Şiir ve Kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere İlçe Protokolü tarafından ödülleri verildi. Ardından Okulların Halk oyunları ekipleri ve minik öğrenciler gösterilerini sundu. Kutlamalar resmi geçit töreniyle sona erdi. (İHA)

Share