logo

29 Ocak 2007

ZEYTİN ÜRETİCİSİ GEMLİK FİDANI İSTİYOR

Aydın Tarım İl Müdürlüğü Çiftçi Eğitim ve Yayım Şube Müdürü Şakir Karakaya, gemlik türü zeytin fidanı dağıtılmasına gelen tepkiler üzerine “Üreticinin talebi doğrultusunda gemlik zeytin fidanı dağıttık. Üretici gemlik türü zeytin istiyor” dedi.
Aydın’ın polikültür bir ziraata, iklime sahip olan bir bölge olduğunu dikkat çeken Şakir Karakaya, gemlik zeytininin sofralık olması ve yağlık olarak da kullanılması bakımından başta Romanya olmak üzere birçok ülkeye ihraç edildiğini söyledi. Aydın’da domat, kalamata, eşek ve memecik tabir edilen zeytin türlerinin yetişebildiğini açıklayan Karakaya, valilik tarafından kendilerine zeytin fidanı dağıtım görevi verildiğinde çiftçilerden gelen talepleri göz önünde bulundurduklarını ifade etti.
Gemlik fidanının üretiminin oldukça kolay olması bakımından tercih edildiğini kaydeden Karakaya, “Gemlik fidanından yüz tane diktiğinizde 80 tanesi tutuyor, memecikte ise bunun tam tersi. Amacımız oldukça fazla üreticiye ulaşmak ve onlara zeytin diktirmek. Bunların büyük bölümü de ekonomik durumları iyi olmayan fakir çiftçilerimiz. Biz çiftçilerimize yüzde yirmi karşılığı olarak 40 yeni Kuruş karşılığında fidan dağıttık. Ama öbür türlü 5 YTL’ye varan para alacaktık. İşin bir de bu boyutu var. Çiftçimiz gemlik zeytini fidanını hem daha ucuza mal etti, hem de zaman olarak çok beklemeyecek. Çünkü memecik türü zeytin delice üzerine aşılanmaktadır” diye konuştu.
“Aydın için memecik zeytini uygundur, diğerleri uygun değildir” denilemeyeceğini belirten Şakir Karakaya, dünyanın globalleştiğini ve bu yüzden yeni stratejiler belirlendiğini dile getirdi. Fidanların dağıtım işlemleri öncesinde çiftçilerin uyarıldığını hatırlatan Karakaya, “Gemlik zeytini bakım ister, bakımını yapmayacaksan, sulamayacak, gemlik fidanı dikme’ diyoruz. Bizim yapabileceğimiz bu. Sanki Aydın’ın her tarafı gemlik ile donatılmış gibi bir kanı var. Öyle bir şey kesinlikle yok” şeklinde konuştu.
(İHA)

Share