logo

13 Ağustos 2013

Zeytin Sineğine Karşı Ağaçlara Tuzak Asılıyor

Aydın’da zeytin sineği ile mücadele kapsamında İl Özel İdare bütçesinden sağlanan 631 bin adet tuzak il merkezi ve 16 ilçede üreticilere dağıtıldı.

Aydın Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Salih Köksal, yaptığı açıklamada; “2013 yılı içerisinde İl Özel idaresi bütçesinden 631 bin adet eko trap alımı yapılmıştır. Tuzakların 16 ilçe ve merkezde dağıtımları yapılarak zeytin bahçelerine asılmıştır. Biyoteknik mücadele projesinde eko-trap tuzaklar Zeytin Sineği ile mücadelede kullanılmaktadır. Her ağaca bir tuzak asılarak 2,5 ay zeytin sineğinin zeytin meyvelerine vuruk yapmasını engelleyerek Zeytin Sineği popülasyonunu kırmaktadır. Her bir tuzakta zeytin sineği yem tuzağı olarak Amonyum bikarbonat, cezbedici tuzak olarak feromon ve öldürücü ilaç olarak Deltamethrin etkili maddesini içermektedir. Yem ve cezbedici feromona gelen sinek ilaçlı tuzaktan etkilenerek ölmektedir” dedi.

Tuzakla mücadelenin önemine işaret edeb öksal, “İlimizdeki zeytin sahalarının büyük bir kısmının dağlık ve engebeli arazide yer aldığını düşünürsek ilaçlamanın yapılamadığı yerlerde Eco- Trap tuzak ile biyoteknik mücadele sağlıklı, ilaçsız zeytin üretilmesinde etkili olacaktır. Merkezde Horozköy ve Gözpınarı köylerinde üreticilere tuzak dağıtılarak asılmıştır. Haftalık kontroller yapılarak popülasyon takip yapılmaktadır. Zeytin sineği popülasyonunun hızla artarak devam ettiğini ve zeytinlerin vuruk yapma olgunluğunda olduğunu göz önüne alarak ikinci bir tuzak asımı gerekebilir. İlaçlı mücadele yapan üreticilerin ise hasada kadar ilaçlamalara devam etmeleri öneriliyor” diye konuştu.

(İHA)

Share