logo

31 Ekim 2007

Yunanistan Başkonsolosu’ndan Söke’ye veda ziyareti

İki yıldır Türkiye’de Yunanistan Başkonsolosu olarak görev yapan Yorgas Katapodis veda ziyaretleri kapsamında Söke’ye geldi. Söke Ticaret Borsası Başkanı Bertan Balçık’a ziyarette bulunan Başkonsolos Yorgas Katapodis Söke Belediye Başkanı Necdet Özekmekçi’ye de sürpriz bir ziyarette bulundu.
Saat 10:30 sıralarında Söke Belediyesi’ne gelen Yorgas Katapodis’i Söke Belediye Başkanı Necdet Özekmekçi, Söke Belediye Meclis Üyesi Burak Özdemir ve Söke Belediyesi İmar İşleri Müdürü Mine Dinç karşıladı. Ziyarette Söke Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Bertan Balçık ve Sökeli iş adamları Erkut Davas ve Tufan Kocatürk’te bulundu.
Önümüzdeki Salı günü görevinden ayrılacak olan Yunanistan Başkonsolosu Yorgas Katapodis, Söke Belediye Başkanı Necdet Özekmekçi’ye “Cumhuriyetin kuruluş yıldönümü kutlu olsun” diyerek düzenlenecek olan veda gecesine davet etti. Söke Belediye Başkanı ziyaretlerinden dolayı Konsolos Katapodis’e teşekkür ederken, Söke Kemalpaşa Mahallesi’nde gerçekleştirilen eski Rum evlerinin restorasyonu hakkında bilgi verdi. Belediye Başkanı Necdet Özekmekçi ziyaretin anısına Yunanistan Başkonsolosu Yorgas Katapodis’e plaket hediye etti.
Daha sonra heyet Kemalpaşa Mahallesi’nde restorasyon çalışmaları tamamlanan Nuh Bey Konağı ve restorasyon atölyesini gezen Yunanistan Başkonsolos’u Yorgas Katapodis, “İki ülke arasındaki ilişkiler gün geçtikçe daha da ilerliyor. Tarihi evler iki kültürün bir arada yaşadığı yılları hatırlatan en güzel örnekler. İki ülke arasında ve Belediyeleri arasında ilişkileri güçlendirecek etkinlikler yapılıyor. Söke’nin de Yunanistan’ın Vati Kenti ile kardeş şehir ilişkilerini geliştirdiğini öğrendiğim için çok mutlu oldum” dedi.
Türkiye’den önce Pakistan, Afkanistan ve Bürüksel’de Konsolosluk görevleri yapan Yunanistan Başkonsolosu Yorgas Katapodis’in, görevinden ayrıldıktan sonra sık sık İzmir’e geleceği ve İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde AB ve Hukuk konularında dersler vereceği öğrenildi.

(İHA)

Share