logo

28 Haziran 2017

YÖRÜK; “BÜYÜKŞEHİR HAVANDA SU DÖVÜYOR”

Aydın’da 12 yıldır güvenilirliği ve sundukları kaliteli hizmetle fark yaratan My Kanguru Sahibi Mahmut Yörük, Aydın’daki emlak sektörünü değerlendirdi.
2005 yılında hizmete açılan ve 2 şubesiyle birlikte Aydın’lılara kaliteli ve güvenilir hizmetten taviz vermeyen My Kanguru sahibi Mahmut Yörük, Aydın’ın merkeziyetçilikten kurtulması gerektiğini, merkezin, Atatürk Meydanı, Ramazan Paşa Mahallesi ve Adnan
Menderes Bulvarı’nda kilitlendiğini belirterek; “Artık yeni çarşıların, sosyal alanların ve alışveriş merkezlerinin oluşturulması gerekiyor.” dedi.
“BÜYÜKŞEHİR HAVANDA SU DÖVÜYOR”

Aydın’da kentsel dönüşüme elverişli alanların çok fazla bulunmadığını, bunun yanında imara uygun alanların imara açılması gerektiğini belirten Yörük, Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin bu konuda yeterli çalışma yapmadığını iddia etti.
Yörük, “Aydın merkeziyetçilikte Ramazanpaşa merkezli olarak kilitleniyor. Artık yeni çarşılar oluşturulması lazım, yeni sosyal alanlar, alışveriş merkezleri oluşturulması gerekiyor. Aydın’da bunları yapmazsak merkeziyetçilikten kurtulamayız. Baltaköy tarafına, İncirliova’ya, Umurlu tarafına bir semt olması lazım. Bu neyle olur, imara uygun alanların imara açılması ile olur. Maalesef belediyemiz havanda su dövüyor. Biz Büyükşehir Belediyesi’nin bu çalışmaları bir an önce yapmasını istiyoruz. Büyükşehir Belediyesi çalışmayı yapacak ki, ilçe belediyeler de harekete geçecek. Büyükşehir çalışmayı yapmadığı için ilçe belediyelerin eli kolu bağlı bekliyor.” dedi.
“VERİLEN SÖZLERİN TUTULMASI LAZIM”
Büyükşehir Belediyesi’nin küçük şeylerle değil, büyük atılımlar yapması gerektiğini vurgulayan Yörük; “Verilen sözlerin tutulması lazım. Aydın bir yeşil alan yoksunu. Sportif, sosyal alanlar hiç yok. Şu anda dört tane amatör saha var. 144 takım var Aydın’da. Bu eksiği Büyükşehir Belediyesi de yapabilir, Gençlik Spor İl Müdürlüğü de yapabilir. Bu bir tek Büyükşehir’in suçu değil, siyasiler de bu konuda çalışmıyor. Alternatiflerin yaratılması lazım. Sosyal alanların genişletilmesi lazım. ” diye konuştu.
“MÜTEAHHİTLER DE SATIŞ YAPAMIYOR”
Emlak sektöründe bir duraksama yaşandığını belirten Yörük; “Müteahhitler şu anda sıkışık, onlar da satış yapamıyorlar.  Fiyatları, yüzde 10-15 gerilere çekmelerine rağmen onlar da  satışta zorlanıyorlar. Bu durum, sektör olarak bize de, herkese de yansıyor. Vatandaş 20 liralık ayakkabının değil 5 liralık ayakkabının peşinde.” şeklinde konuştu.
“MALİYETLERİN ÜZERİNDE EV SATILIYOR”
Piyasada yaşanan krizden bir tek emlak sektörünün değil, her sektörün etkilendiğini kaydeden Yörük; “İnşaat sektörü lokomotif bir sektördür. Biz de bu sektörün içinde olanlardanız. Emlak işi geçmiş yıllara göre en hareketli yıllarını 2013 yılında yaşadı. 2014-2015 yıllarında ise kan kaybetmeye başladı. Aydın için konuşacak olursak, Aydın’da metrekare birim fiyatları yüksek seyrediyor. Yüksek seyretmesinin birinci nedeni arsa bedellerinin yüksek olması. Bu da 100 metrekarelik evde yüzde 25 gibiyse, neredeyse kat karşılığı veren mal sahipleri yüzde 50 istiyor. Bu, 10 dairenin 5’ini istiyor demektir. Bu durum da tabi ki tüketiciye yansıyor. Şu anda Aydın’da müthiş derecede pahalı ev alınıyor. Maliyetlerin üzerinde ev satılıyor. Bunda müteahhitlerin de suçu yok, sonuçta onlar da kâr edecekler.” dedi.
“BANKA FAİZLERİ DÜŞÜRÜLMELİ”
Türkiye’de inşaat sektörünün hızlanması için banka faiz oranlarının da güçlü bir şekilde aşağıya inmesi gerektiğini vurgulayan Yörük, son olarak Aydınlılara konut alırken dikkat etmeleri gereken konularda şu uyarılarda bulundu; “Metrekare birim fiyatları var, ama bunu vatandaş bilemez. Konut fiyatları yöre yöre değişir. Ata Mahallesi’ndeki aynı değerde bir daire ile Mimar Sinan Mahallesi’ndekinin arasında 50-100 lira oynar. Vatandaş, araç kullanmadan yayan işini halledebileceği merkezde olan konutlardan almak istiyor. Öncelikle evin yapım kullanım belgesinin olup olmamasına ve tapu satışının yapılmasına dikkat etmeliler. İnşaatlarda
demir ve çimentodan çalma olayı olmaz artık. Binanın ana gövdesinde çalıntı olmaz. Ondan sonra başlar iyi malzeme, kötü malzeme. Vatandaş da bu noktada evde kullanılan kapısından, penceresine, tesisatından dolabına kadar herşeyine marka ve kalitesine dikkat ederek almalı.”
(GÜÇLÜ ÇEZİK)

Share