logo

16 Şubat 2007

YILIN İLK TURİST GEMİSİ 3 MART’TA GELİYOR

Türkiye’de, 2007 yılında kruvaziyer turizminde patlama yaşanması beklenirken, sezonun ilk turist gemisinin 3 Mart tarihinde Aydın’a bağlı Kuşadası Limanı’na demirleyeceği açıklandı. Gemi turizminde Türkiye’nin en önemli limanlarından olan Kuşadası Limanı’na geçen yıl 493 turist gemisi sefer yaparken, bu gemilerle 493 bin turist günübirlik olarak Kuşadası’na giriş yapmıştı. Yapılan rezervasyonlara göre, 2007 yılında gemi seferleri, 1999 yılından sonra en yüksek gemi rakamına ulaşılacak. Kuşadası’nı programına alan dünyanın en büyük kruvaziyer şirketlerine bağlı gemiler, 2007 yılında Kuşadası Limanı’na 526 sefer yapacak ve bu seferler sırasında 568 bin zengin turisti ilçeye getirecek.
3 Mart tarihinde Midnatsol isimli gemiyle başlayacak olan 2007 gemi turizmi sezonunda Kuşadası’na ilk kez sefer yapacak transatlantikler de bulunuyor. Dünyanın en büyük turist gemileri arasında yer alan Emerald Princess’in yanı sıra Veendan, Westardam, Legend Of The Seas, Artemis ve İnsignia isimli gemiler de ilk kez Türkiye’ye ve Kuşadası’na gelecek. Kuşadası’na ilk seferini 16 Nisan’da yapacak ve 7 kez gelecek olan dev turist gemisi Emerald Princess’in ise 3 bin 80 yolcu kapasiteli olduğu bildirildi.
Kuşadası’na sefer yapacak olan Holland American Lines, Princess Cruises ve Royal Carabian Cruises gibi dünyanın en büyük kruvaziyer şirketlerine ait gemiler arasında Grand Princess, Royal Princess, Star Princess, Queen Elizabeth, Sea Dream 1 ve 2, Amsterdam, Roterdam, Prinsendam, Wind Sprit, Wind Star, Galaxy, Splendeur Of The Seas, Millenium, Briliance Of The Seas, Crointiah, Celebrity Serenity, Star Flayer, Silver Wind, Silver Wisper, Silver Cloud, Advenduerur, Europa, Sea Born SPrit, Sea Born Pride, Nautica, Regatta, Seven Seas Navigator, Seven Seas Voyager ve Voyager ile 6’ya yakın Yunan bandıralı gemi bulunuyor.
Bu arada, Kruvaziyer turizmde gemi sayısının önceki yıllara oranla artış göstermesi, acentecileri de memnun etti. Gemi turizminin yıllardır yükünü çeken acenteler arasında bulunan ve bir çok ünlü turist gemisine hizmet veren ITS Turizm’in Kuşadası Bölge Müdürü Cahit Yimsek, 2007 yılından son derece umutlu olduklarını belirterek, tüm kesimlerden bu umutlarını korumalarını istedi.
Turizmin ticaretin yanında gönül işi olduğunu da vurgulayan Yimsek, Kuşadası’nda çok sayıda acente olmasını da eleştirdi. Acente sayısının artmasının hem fiyat, hem de hizmet kalitesini düşürdüğünü vurgulayan Yimsek, plan ve proğram yapmadan herkesin her işe girmesinin turizme zarar verdiğini kaydetti.
(İHA)

Share