logo

29 Temmuz 2013

Yaşıtları Parkta Küçük Sami Tarlada

Torbalı’da, sıcaklar mevsim normallerinin üzerinde ilerlerken, ekmeğini topraktan çıkaran çocuk tarım işçileri tarlalarda akşam saatlerine kadar çalışıyor. İlçeye bağlı köylerde bir fabrikaya ait domatesleri kurutmak için eline aldığı bıçakla domatesleri keserek ailesine katkı sağlayan 9 yaşındaki Sami T., sıcak dışında bir sıkıntıları olmadığını dile getirerek bu duruma alışık olduklarını söyledi. Her gün saat 06.00’da girdikleri tarladan 17.00’de çıktıklarını anlatan Sami T., çalışma şartları zor olmasına rağmen ailesine katkı sağlamak için mutlu olduğunu söyledi. Yaşıtları gibi havuz ya da oyun bahçelerinde vakit geçirmektense, 40 dereceye varan sıcak havalarda domates kesmeyi tercih eden Sami, “Oyun oynamaktansa domates keserim” dedi.

 

“EKMEK ASLANIN AĞZINDA”

Günlük 30 TL yevmiye ile çalıştıklarını aktaran çocukların aileleri, şöyle konuştu: “İşverenlerimizin bize sunduğu şartlardan memnunuz. Tarladaki tek sıkıntı sıcaklar. Bazı günler hava esmediğinde nemli sıcak oluyor. Güneşin altında çalışmak bu durumda daha da zorlaşıyor. Ama işverenlerimiz sürekli soğuk su olsun, gölgelikle olsun bizim sorunumuzu çözmeye çalışıyor. Artık ekmek aslanın ağzında. İş bulmak çok güç. Biz de ailece buraya gelip domatesleri kurutulması için kesiyoruz. Urfa'dan gelerek buralarda çadırda yaşıyoruz ve arazide çalışıyoruz. Çoluk çocuk hepimiz sabahın ilk ışıklarında bu alana gelerek ekmeğimiz için mücadele veriyoruz.”

 

ÇALIŞMA ŞARTLARI ZOR

Türkiye’nin birçok noktasından Torbalı’ya gelerek tarım arazilerinde çalışan mevsimlik işçilerin çalışma ortamları, yaşam tarzları ve hayata bakış açıları, birçok insana pes dedirtecek şekilde örnek oluyor. Memleketlerinden koparak Torbalı’da çalışmak için gelen ailelere kimi zaman yurt dışından kaçak olarak Torbalı’ya giren aileler katılıyor. Kimileri sığınmacı olarak devletin gösterdiği yerlerde kalırken, kimileri çadırlarda yaşamlarını aileleri ile birlikte sürdürüyor. Özellikle yabancı işçi çalıştıran işverenlerin gerekçesi ise, çalışma koşullarının zor olduğu ve yerli personelin zor şartlarda çalışmalarından sürekli şikayetçi olduklarını gösteriyor.

(İHA)

Share