logo

07 Haziran 2013

Yaralanan Atın Ölümü Kuşadası’nı Karıştırdı

Kuşadası ilçesinde yaralanan bir at, telef oldu. Atın, sahibinin sorumsuzluğu ve veterinerlik fakültesindeki ekipman eksikliği yüzünden telef olduğu iddia edildi.

Edinilen bilgiye göre, Kuşadası İkiçeşmelik Mahallesi Garaj Sokak'ta bulunan yeşil alanda, ön sağ ayağı kırılan at, iddiaya göre sahibinin sorumsuzluğu yüzünden, geçtiğimiz Pazar gününden bu yana acı içinde kıvranarak hayat mücadelesi verdi. Yokuş bir alanda zeytin ağacına bağlanan ve ayağında nal olmayan at, bağlı olduğu ipe dolanarak düşmesi üzerine ön sağ ayağı kırıldı. Ayağı kırılmış vaziyette yerde yatan atın çaresizliğini gören semt sakinleri ise durumu belediyeye bildirdi. Belediye Başkan Yardımcısı Erdoğan Uyan'ın olaya müdahale etmesi üzerine, Kuşadası'nda veterinerlik hizmeti veren Çağdaş Kürklü, acı içinde kıvranan hamile atın yanına çağrıldı ve ilk müdahaleyi yaptı. Veteriner hekim Kürklü, ilk müdahalenin ardından Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi Cerrahi Ana Bilim dalı yetkilileriyle görüşerek, yaralı atın Aydın'a götürülmesi kararı aldı.

Belediye, Ege Hayvanları Koruma Derneği yetkilileri, özel veterinerlerin çabası ve vatandaşların katkılarıyla yaralı at, bir kamyonete yüklenerek veterinerlik fakültesine götürüldü. Ancak, yaralı atı gören fakülte yetkililerinin, gerekli donanım olmadığını belirterek, hayvana müdahalede bulunamayacaklarını söylediği ileri sürüldü. Ardından yaralı atın, uyutulmasına karar verildi.

“Koskoca üniversitenin büyükbaş hayvanlara müdahale edecek ekipmanı yok mu?” sorusuna öğretim üyelerinin, “Maalesef yok” cevabını verdiğini söyleyen Ege Hayvanları Koruma Derneği Kuşadası Şubesi Başkanı İskender Avcı, "Koskoca fakültede büyükbaş hayvanları ameliyat edecek, onları iyileşme devresinde dinlendirecek bir ünite yoksa, bu fakülte kapatılsın" diye konuştu.

Yaptığı inceleme sonrası, "Durum daha da vahim" diyen Avcı, “Fakülte hastanesinin büyükbaş hayvanları taşıyacak hidrolikli ekipmanı olmaması gene büyükbaş hayvanları yerinden kaldıracak calaskar sistemlerinin olmaması, ADÜ Veterinerlik Fakültesi'nin ayıbıdır. Ayağı kırık diye ayak röntgeni çekilmeden hayvanın uyutulması büyük bir insanlık ayıbıdır” ifadelerini kullandı.

(İHA)

Share