logo

18 Nisan 2017

VATAN PARTİSİ REFERANDUMUN İPTALİ İÇİN YSK’YA BAŞVURDU

Vatan Partisi referandumun iptali için başvurdu. Vatan Partisi Merkez Karar Kurulu Üyesi ve Aydın İl Başkanı Emre Albayrak, 16 Nisan’da gerçekleştirilen Referandum sonuçlarını değerlendirdi.
Albayrak; “Bu seçimin kaybedeni AKP ve Devlet Bahçeli olmuştur.” dedi.
Vatan Partisi İl Binası’nda Yönetim Kurulu üyelerinin de katıldığı bir basın toplantısı düzenleyen İl Başkanı Emre Albayrak; partisinin referandum sonuçlarına itiraz ettiğini belirterek; “Yüksek Seçim Kurulu’nun kendi genelgesinde ve kanunlarda belirtildiği üzere mühürsüz oy pusulaları ve zarflarının geçerli sayılması seçimin iptal nedenidir. Dolayısıyla bugün hukukçularımız genel merkezde Yüksek Seçim Kurulu’na seçimin iptali için başvuru yapmışlardır.” dedi.
“BU SEÇİMİN KAYBEDENİ AKP VE DEVLET BAHÇELİ OLMUŞTUR”
16 Nisan’da yapılan Halk oylamasının sonuçlarının 2019’da yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı, milletvekili ve belediye başkanlığı seçimlerine ışık tutması bakımından çok önemli olduğunu vurgulayan Albayrak; “AKP, milleti bölen anayasa değişikliğinin bedelini iktidarını kaybederek ödeyecektir. 16 Nisan seçiminde bir mutabakat oluşmadığı açıktır. Sayın Cumhurbaşkanı toplumun yüzde 100’ünün değil ancak yüzde 51’inin Cumhurbaşkanı olmayı seçmiştir. Bu seçimin kaybedeni ne Evet oyu verenler, ne de Hayır oyu verenlerdir. Bu seçimin kaybedeni AKP ve Devlet Bahçeli olmuştur.
16 Nisan’da AKP, MHP’nin toplam oyu 1 Kasım’da aldıkları oydan 10 puan düşüktür. Bunun içerisine BBP ve HDP’den gelen en az yüzde 3 oyu da kattığımızda AKP’nin durumunun vehamet içinde olduğu anlaşılmaktadır. AKP 16 Nisan seçimlerine müttefiklerle girmiş ancak müttefiksiz çıkmıştır. Ülkücü vatanseverlerin ezici çoğunluğu bu değişikliğe hayır demiştir. Şimdi AKP’nin yanında ülkücülerden bir tek Devlet Bahçeli kalmıştır. O’nun da ne zaman ‘Brütüs’ gibi algılanacağı merak konusudur.” şeklinde konuştu.
“KAYBETMEYE MAHKUMDUR”
Seçimin kaybedeninin Devlet Bahçeli ve AKP’nin olduğunu ifade eden Albayrak; ” AKP tabanın da oy kayıpları yaşandığı görülmektedir. Türkiye’nin en büyük üç şehir olan İstanbul, Ankara ve İzmir Hayır demiştir. Bu durum AKP için ciddi bir uyarıdır. AKP teröre ve ekonomik krize karşı birleştirici bir tutum almadığı müddetçe kaybetmeye mahkumdur.” dedi.
“AYDIN GELENEĞİ BOZMAMIŞTIR”
Albayrak, referandumda Aydın’dan Yüzde 64.30 Hayır oyu çıkmasını da değerlendirdi ve konuşmasını şöyle sürdürdü;
“Efeler diyarı Aydın ise geleneği bozmamıştır. Aydın, AKP’nin üstünü bir kez daha çizmiştir. Aynı zamanda 1 Kasım seçimlerine göre hem AKP, hem de MHP ciddi oy kaybına uğramıştır. İlimize yapılan yatırımların yetersizliği, tarımdaki sorunlar, istihdam açığı bunun en önemli nedenlerindendir.
Biz Vatan Partisi olarak bu dönemde üzerimize düşeni yaptık. 17 ilçede hummalı bir çalışma sergiledik. Çalışmalarımıza teveccüh eden yurttaşlarımıza teşekkürü borç biliriz. Önümüzdeki dönem Türkiye’yi birleştirenler iktidar olacaktır.”
(KUDRET CAN)

Share