logo

28 Ağustos 2013

Vardiya Bizde Platformu Aydın Temsilciliği: “30 Ağustos’ta Erciyes’in Zirvesine Tırmanacağız”

Vardiya Bizde Platformu Aydın Temsilcisi Selma Egesoy, 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle bir açıklama yaptı.

Egesoy, 26 Ağustos'tan itibaren 30 Ağustos Zafer Bayramı'nı çeşitli etkinliklerle kutlayacaklarını ve düzenlenen etkinliklere katılacaklarını belirttiği açıklamasında, 30 Ağustos günü de Erciyes Dağı'na zirve tırmanışında yer alacaklarını açıkladı.

Egesoy, açıklamasında şunları söyledi:

“30 Ağustos zaferinin 91. yıldönümünde bütün olumsuzluklara rağmen sömürgeciliği yenilgiye uğratmış, mazlum milletlere yol göstermiş bir milletin temsilcileri olarak, tam bağımsızlığa dayalı onurlu duruşumuzla Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği hedeflere ulaşma kararlılığını bir kez daha vurguluyoruz.

Bilindiği gibi Türk Milleti ve O’nun içinden doğan Türk Ordusu, 30 Ağustos’ta, dünyada benzersiz bir mücadele ile işgal kuvvetlerini kesin bir yenilgiye uğrattı.

Bu nedenle 30 Ağustos; “ya istiklal ya ölüm” parolasıyla, tam bağımsız yaşama bilincine erişmiş bir Ulusun, çağdaş, demokratik, laik bir devletin temellerini attığı gündür.

Son yıllarda belirli kesimlerin “darbeci – militarist” çağrışımlar yaptığı iddiaları ve siyasi iktidarın uygulamaları, tüm milli bayramlarımızda olduğu gibi 30 Ağustos Zafer Bayramımızın da aslına uygun biçimde kutlanmasını engellemektedir.

Oysa dünyada hangi ordu vardır ki, emperyalizme karşı kazandığı savaşı milletiyle birlikte gururla kutlamasın?

Üstelik, Cumhuriyetinin temellerinin atıldığı Büyük Taarruz ve Başkumandanlık Meydan Muharebelerinin şanlı ordusu bugün, kamuoyu vicdanının kabul etmediği davalarla itibarsızlaştırılmaya, halkın gözünde küçük düşürülmeye çalışılmaktadır.

Sözde Askeri Casusluk, Balyoz ve Ergenekon  Davaları yüksek yargıya intikal etmiştir. Poyrazköy ve Gizli Belge Davaları devam etmektedir.

28 Şubat Davası’nın duruşmaları 2 Eylül’de başlayacaktır.

Özel yetkili Ağır Ceza Mahkemeleri siyasetin gölgesinde olduğu  açıkça belli olan kararları ile vicdanları sızlatmış, adalete ve Türk Yargısına olan güveni sarsmıştır.

Bir ülkede karşılaşılacak en olumsuz tablo budur. Özellikle de ülkeyi demokratik kurallara göre yönettiklerini iddia eden yönetimler varken…

Adalete olan güvenin sarsıldığı bir ülkede artık kimse hiçbir konuda huzur ve güven duyamayacaktır. Yasaların uygulanmasındaki çifte standart  o kadar açıkça görülmektedir ki sadece haksızlığa uğrayan mağdurlar değil, dış dünya kamuoyu bile sesini yükseltmeye başlamıştır.

Bir bakana yumruk atmaya kalkan şahsın serbest bırakılmasına isyan eden çevreler; yıllar süren ve tüm dünyanın tepkisini çeken uzun tutukluluk sürelerini uygun bulmakta, hukuksuzluk kokan ağır cezalara saygı duyulmasını istemektedir. Bu çevrelerin  dediği gibi yüksek yargı aşamasını umutla beklemekteyiz. Bağımsız ve tarafsız olması gereken  yargıya  güvenmek, adalete inanmak istiyoruz. Yargıtay aşamasının bu konuda son durak olduğuna inanıyoruz.

Aynı şekilde, söz konusu davaların kurgulanmasına paralel olarak açılım adı altında PKK Terör Örgütü ile görüşmelerin başlatılması da planlanan hedefleri açıkça ortaya koymaktadır.

Esas amaçları, savunma gücünü yitirmiş bir ülkenin, BOP kapsamında yeniden işgal edilebilir duruma düşürülmesidir.

Bu durum karşısında biz Vardiya Bizde Platformu olarak,  30 Ağustos Zafer Bayramımızı halkımızla birlikte kutlama kararımızı sizlerle paylaşıyoruz.

Bu kapsamda; bulunduğumuz bölgelerde kutlamalara iştirak edecek, ayrıca Türkiye Emekli Subaylar Derneği ile birlikte 26 Ağustos sabahı Afyon’da Zafer Yürüyüşü’ne katılacak, 28 Ağustos 16.30’da Ankara’da sona erecek şekilde  Bisikletli Zafer Yürüşü düzenleyecek, 30 Ağustos sabahı Anadolu’nun en yüksek dağı olan Erciyes’e zirve tırmanışı gerçekleştireceğiz.

Millet olarak, çağdaş topluma, demokrasiye, bağımsız yargıya, özerk üniversiteye, nasıl sahip çıkıyorsak, milli ordumuza da öyle sahip çıkacağız.”

 

 

(Mücadele Ajans)

Share