logo

31 Ekim 2007

Valilik ve kamu kurumlarına uyarı

“Kaçak Akaryakıt’a Dikkat!”
Sağlık Bakanlığı, Maliye’nin genelgesinin ardından kaçak akaryakıt konusunda merkez ve taşra teşkilatını uyardı. Benzin, motorin ve biodizelde ulusal marker uygulamasının başladığını hatırlatan bakanlık, toplu akaryakıt alımlarında ulusal marker kontrolünün yapıldığına dair belge alınmasını istedi. Harcama birimlerine bir yazı gönderilerek, söz konusu belge olmadan ödeme yapılmaması belirtildi.
Kaçak akaryakıtla mücadelenin başarıyla sürdürülebilmesi için bakanlıklar alarma geçirildi. Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü’nün bir hafta önceki yazısı toplu benzin, motorin ve biodizel alan kamu kurumlarına bazı şartlar koydu. Buna göre yıl başında başlanan ulusal marker uygulamasına atıfta bulunan Maliye, akaryakıt kaçakçılığı ve haksız kazanç imkanlarının ortadan kaldırılması için ulusal marker kontrolünün yapılması zorunluluğu getirdi. Vergi kayıplarının önlenmesi için akaryakıt satın alan
kamu kurum ve kuruluşlarınca düzenlenecek ihale şartnamelerine kontrolün yapıldığına dair belgenin eklenmesini talep eden Maliye’nin isteği üzerine harekete geçen Sağlık Bakanlığı, 81 ilin valiliğine acele koduyla bir yazı gönderdi. En fazla kamu aracına sahip kurumlardan olan bakanlık, harcama birimlerinin toplu akaryakıt alımlarında ‘Ulusal Marker Tespit Tutanağının’ düzenlenmesini istedi.

(Mücadele)

Share