logo

10 Mart 2007

VALİ MALAY’DAN, HAKSIZ REKABATE NEDEN OLAN ACENTELERE ‘VATAN HAİNİ’ SUÇLAMASI

Turizm sezonu boyunca her yıl ortalama 500’e yakın gemiyle 500 bini aşkın milyarder turistin giriş yaptığı Kuşadası’nda gemilerle gelen turistlerin acenteler tarafından büyük alışveriş merkezlerine yönlendirilmesi büyük tartışmalara neden oldu. Aydın Valisi Mustafa Malay, gemiyle gelen turistlere diğer işyerlerini kötüleyen acenteleri vatan hainliğiyle suçladı.
Türkiye’nin İstanbul ile birlikte en büyük krivaziyer limanlarından birine sahip olan Kuşadası’nda sezon başlamadan gemiyle gelen turistlerin yönlendirilmesi nedeniyle büyük bir tartışma başladı. Kuşadası’nda Onura Otel’de gerçekleştirilen Aydın il Turizm Koordinasyon Kurulu toplantısında Kuşadası Ticaret Odası Başkanı Serdar Akdoğan’ın limana gemiyle gelen turistlerin belirli alışveriş merkezlerine yönlendirilmesi ve diğer esnafın kötü gösterilmesiyle ilgili gelişmeler karşısında önlem alınmasını istemesi üzerine konuşan Aydın Valisi Mustafa Malay, sert açıklamalar yaptı. Gemiyle gelen turistlerin yönlendirilmesiyle büyük bir haksız rekabet doğduğuna dikkati çeken Vali Mustafa Malay, sorunun çok ciddi boyutlara ulaştığını söyledi. Kimsenin ekmeğinin engellenmesini istemediklerini vurgulayan Vali Malay, ” Ancak, gemiyle turist getiren acenteler bir başka işletmeyi, bir caddeyi, şehri veya ülkeyi kötüleyerek kendisine çıkar sağlayamaz. ‘Şuradan alışveriş yapmayınız çok kötüdür, veya bu çarşılara girmeyin sizi kazıklarlar’ gibi ifadeler kullanan acenteler hem haksız rekabet yapıyor, hem de ülkeye büyük zarar veriyor. Başkalarını kötüleyerek rant sağlamak, tekelleşme oluşturmak isteyen ve bunu yapan acenteler vatan hainidir. Bu şekilde turist rahatsız ediliyor, yönlendiriliyor. Böyle hizmet olmaz. Üç kuruş kazanacağım diye kimse bir başkasını, bir başka firmayı kötüleyemez, yerin dibine sokamaz. Bu hainliktir. Bu acenteler ayaklarını denk alsın” ifadelerine yer verdi.
Kuşadası Ticaret Odası Başkanı Serdar Akdoğan ise limandaki turist yönlendirilmesinin son dönemde ciddi boyutlara ulaştığını belirterek, sezon başlamadan bu konuda önlem alınmasını istedi. Gemiyle Kuşadası’na gelen turistlerin daha gemiden inmeden büyük alışveriş merkezlerine yönlendirildiğini ve Kuşadası’ndaki çarşı esnafının bu turistleri sadece otobüslerde gördüğünü belirten Serdar Akdoğan, “Ortada ciddi bir sorun var. Çarşı esnafı patlama noktasında. Bu soruna köklü bir çözüm bularak, Kuşadası çarşılarını huzura kavuşturmalıyız” dedi.İ

(İHA)

Share