logo

06 Temmuz 2013

Vali Al Tralleis Antik Kentinde İncelemerde Bulundu

Aydın Valisi Kerem Al Aydın Müze Müdürlüğü başkanlığında ve Prof. Dr. Aslı Saraçoğlu’nun rehberliğinde yeniden ivme kazanan Tralleis Antik Kenti’ndeki çalışmaları inceledi.

Aydınla özdeşleşmiş bir hale gelen Tralleis Antik Kent’inde kazı çalışmaları ve restorasyon çalışmaları Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Arkeoloji Bölümü öğrencileri ve restorasyon ustalarının çalışmaları sonucu eski yapısına kavuşturulmaya çalışılıyor. Tralleis konuk evinde Aydın Valiliği ve ADÜ’nün birlikte düzenlediği kahvaltıda Aydın Kültür ve Turizm İl Müdürü Nuri Aktakka çalışmalarla ilgili ön bilgi verirken ADÜ Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aslı Saraçoğlu sunum eşliğinde kazı çalışmaları ile ilgili bilgi verdi. Tralleis gezi incelemelerine Aydın Valisi Kerem Al, Vali Yardımcısı Halis Peker, Aydın Belediye Başkan Yardımcısı Şefika Çoban, Kültür ve turizm İl Müdürü Nuri Aktakka ve Müze Müdürü Emin Yener ve çok sayıda basın mensubu katıldı. İlk olarak kazı çalışmalarıyla ilgili bilgi veren ve Aydın Kültür ve Turizm İl Müdürü Nuri Aktakka, “Zincirli Hanı ve Gümrükönü hanlarında sona geldik. Aydın’da tarihi gezilebilecek olan yerleri restore işlemleri hızla devam ediyor. Bunlardan bir tanesi olan Tralleis Antik Kenti’nde de çalışmalarımız hızla devam ediyor. Ayrıca turizm acenteleri ve rehberleriyle iletişime geçip Aydın’a gelen turistlerin tarihi yapıları gezerek gerekli doyuma ulaşmaları için elimizden geleni yapıyoruz” dedi.

“NE YAPILMASI GEREKEKİYORSA BİR AN ÖNCE YAPILMALI”

Tralleis’in ören yeri kapsamına alınması için çalışma başlatmasını isteyen Vali Al, “Tarihi ve kültürel yerlere olan ilgiyi artırmamız lazım. 2 yıldır kazı yapılamayan Tralleis’te bu açığı telafi etmenin yollarını aramalı ve açığı hızla kapatmalıyız. Destek konusunda valilik adına her türlü yardıma ve gerekli ödeneklerin oluşturulması konusunda hazırız ne yapılması gerekiyorsa bir an önce yapılsın” diye konuştu.

Vali Kerem Al’a kazı çalışmalarıyla ilgili bilgiler veren Prof. Dr. Aslı Saraçoğlu, Tralleis’te çalışmalara temizlik yaparak başladıklarını belirterek, “Öncelikli olarak Aydın Ticaret Odası’nın yaptığı maddi yardımlarla öğrencilerin ve işçilerin kalması için konteynır aldık ve buna ek olarak duş tuvalet konteynırlarını ekleyebiliriz. Daha sonra ise çevrede temizlik çalışması yaptık. Temizliğin ardından gelecek ziyaretçiler için bilgi ve yön levhalarını yenileyeceğiz. En büyük hedefimiz ise Tralleis’in simgesi Üçgözler’in temel bölümünde eksiklikler ve çatlamalar var. Bunun tedbirini bir an önce almamız lazım. Elimizde bulunan plan ve projelere göre yeni keşfettiğimiz yerler var ve o kısımlarda çalışmalarımız başlamış durumda. Arkeologlar olarak bunu bizim tek başımıza yapmamızın imkanı yok. Mühendisler gibi teknik personele de ihtiyacımız var” dedi. Ayrıca kendilerini hiçbir zaman yalnız bırakmayan desteklerinden dolayı Vali Kerem Al’a teşekkür eden Saraçoğlu Aydın’ın simgesi olan böyle bir tarihi yere sahip çıkılmasını istedi.

(İHA)

Share