logo

26 Ağustos 2013

Ünlü Arkeolog Mezarı Başında Anıldı

Afrodisias'ın dünya çapında üne kavuşmasında ve kazılar için özellikle ABD kaynaklı finansman temin edilmesinde de en büyük katkıyı sağlayan, hayatının 30 yılını burada kazı yaparak geçiren, ölümünde de özel izinle Türkiye'de ilk kez antik bir kente defnedilen ünlü Arkeolog Prof.Dr. Kenan Tevfik Erim için mezarı başında anma töreni düzenlendi. 1990 yılında vefat eden Erim için yine Afrodisias'ta doğmuş olan Karacasulu işadamı Mehmet Çevik, 15 yıldır tören düzenliyor. Karacasu'ya hizmet eden profesör için mevlit okutan ve kazılarda görev yapan yerli ve yabancı çalışanlarla birlikte görevli işçilere yemek veren Çevik, "İlçemize ve ülkemize hizmete den kim olursa olsun unutmayacağız. Kenen Erim de Afrodisias ve Karacasu'yu dünyaya tanıtan bir büyüğümüz. O'nu asla unutmayacağız" dedi.

ÇEVİK, "HAYATINI AFRODİSİAS'A ADAMIŞ BİR BÜYÜĞÜMÜZÜ UNUTMAYACAĞIZ"

Afrodisias kazılarında çalışan yerli ve yabancı herkesin katıldığı anma töreni ve Prof. Erim hakkında bilgi veren işadamı Mehmet Çevik, "Aydın'ın Karacasu ilçesinin Geyre Beldesinde bulunan ve Afrodit'in şehri anlamına gelen 5 bin yıllık antik bir kenttir. Antik Yunan ve Roma dönemlerinde heykeltıraşlık okulunun olması ve mermer ocağına çok yakın olması nedeniyle çok önemlidir. En ünlü yapıları anıtsal tören kapısı olan tetrapylon ve aşk tanrıçasının tapınağı olarak anılan 30 bin kişilik kapasitesi olan, oldukça sağlam durumda ve çok etkileyici antik bir stadyumdur. Ünlü Fotoğraf Sanatçısı Ara Güler'in şans eseri Geyre köyünü ziyaret etmesi ve bir köylünün kendisine birkaç kalıntıyı göstermesi üzerine hayata dönüş bulmuş antik şehirdir. Ara Güler'in, kalıntıları fotoğraflayıp New York Üniversitesi'nde eğitim veren Prof. Dr. Kenan Erim'e ulaştırması sonucunda kazı çalışmaları başlamıştır. Arkeolog Prof. Dr. Kenan Erim'in çalışmalarıyla bu hazine su yüzüne çıkmıştır. Günümüzde de yılda 250 binden fazla yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği önemli bir hazinedir. İlçemize ve ülkemize hizmete den kim olursa olsun unutmayacağız. Kenen Erim de Afrodisias ve Karacasu'yu dünyaya tanıtan bir büyüğümüz. O'nu asla unutmayacağız" dedi.

PROF.DR. KENAN TEVFİK ERİM KİMDİR?

Kenan Tevfik Erim Afrodisias kazılarıyla özdeşleşmiş bir Türk arkeoloğudur. 1929 yılında İstanbul'da doğan Erim, babasının görevi nedeniyle eğitiminin ilk kısmını Cenevre'de aldı. Daha sonra yine babasının görevi nedeniyle New York Üniversitesine devam etmiştir. 1953 yılında bu üniversitenin klasik arkeoloji bölümünden mezun oldu. Princeton Üniversitesinde Yüksek lisans ve doktora yaptı. Dünyaca ünlü Arkeolog Profesör Karl Erik Sjoquist'in asistanlığını yaptı. 1961'de şahsi girişimleri ile bizzat organize ettiği bir keşif ve kazı programı sayesinde Afrodisias'ta çağdaş araştırmaların başlamasını sağladı. New York Üniversitesi'nde Klasik Çağ Profesörlüğü ve Afrodisias kazılarının başkanlığı görevlerini ölümüne dek sürdürdü. Gezi, yazı ve konuşmaları ile Afrodisias'ın dünya çapında üne kavuşmasında ve kazılar için özellikle ABD kaynaklı finansman temin edilmesinde de en büyük katkıyı sağladı. Yine şahsi çabalarıyla New York, Paris, Londra, İzmir ve İstanbul (Geyre Vakfı) Aphrodisias Sevenler Derneklerini kurdurarak çalışmalara katkı sağladı. Günümüzde de Geyre Vakfı Aphrodisias Müzesine ek bir salon yaptırmış ve vakıf Sebasteion restorasyonunu parasal olarak desteklemektedir. 3 Kasım 1990 yılında vefat etti. Mezarı ömrünün 30 yılının geçtiği Afrodisyas antik kentinde Tören Kapısının sol tarafındadır. Kendisi, Türkiye'de antik kente gömülen ilk kişidir. Kente yararlı kişilerin kentin içine gömülebilmesi antik geleneğine uyularak, yıllar boyu restorasyonunu üstlendiği antik kente gömülmeyi hak etmiş bir arkeologdur. Şimdi O kendi deyimiyle "sevgilisinin koynunda" yatmaktadır.

 

(İHA)

Share