logo

26 Ağustos 2013

Turunçgilde 2. Çiftçi tarla okulu kuyucak’ta açıldı

Aydın'ın Kuyucak ilçesine bağlı Çobanisa köyü’de Turunçgillerde 2. Çiftçi Tarla Okulu ve bahçelerde uygulamalı eğitim yapıldı. Eğitim toplantılarına katılan 66 üretici belgelerini aldı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın kapsamında oluşturulan konferans salonlarında, yapılan çiftçi eğitimleri, yapılan uygulamaları bizzat yerinde görmek amacıyla ‘Çiftçi Tarla Okulu’ artık tarlalara ve bahçelere taşındı.

Çiftçi Tarla Okulu’nda Dr. Nevin Başpınar, Turunçgil Entegre ve Kontrollü Ürün Yönetimi (EKÜY) ve Turunçgil Hastalık ve Zararlıları hakkında teorik ve bahçede uygulamalı olarak bilgi verirken, Ziraat Mühendisi Kamil Özdemir ise Turunçgil Bahçelerinde Yetiştiricilik, Budama ve Gübreleme konularında eğitim verdi. 66 kişinin katılım sağladığı eğitim çalışması sonunda turnçgil üreticilerine katılım belgeleri dağıtıldı. Eğitim çalışmalarına Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Aydın Çelik, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Adem Kaplan, Kuyucak Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Hakan Yaşar, Kuyucak Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü Turunçgil konu sorumlusu Targel Mühendisleri, İl Müdürlüğümüz Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğünde görevli Dr. Nevin Başpınar, Ziraat Mühendisi Adnan Çaçamer, Ziraat Yüksek Mühendisi Gül Kuruoğlu Aşçı, Ziraat Mühendisi Kamil özdemir, Çobanisa Köyü Muhtarı Şenmuz Mızrak ve Çobanisa köyü üreticileri katıldı.

Aydın İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünden yapılan açılamaya göre konferans salonlarında, yapılan çiftçi eğitimlerinin, bundan sonra yapılan uygulamaları bizzat yerinde görmek amacıyla tarla ve bahçelerde yapılacağı bildirildi. ‘Çiftçi Tarla Okulu’ uygulamalarının 2013 yılı programında Aydın ilinin pilot il olarak seçilmesi üzerine gelecek yıllarda tüm ürünlere uygulanacak şekilde planlamaların hazırlandığı ifade edildi.

 

(İHA)

Share