logo

03 Haziran 2013

Türkiye’nin 7 İklimi Alinda’da Buluştu

Aydın’da öğrencilerin yedi bölgeye özgü değer ve güzellikleri yansıtarak oluşturduğu Türkiye haritası birlik ve beraberlik mesajları verdi.

Karpuzlu Belediyesi tarafından düzenlene 2. Alinda Kültür Sanat ve Turizm Festivali’nde ilkokul öğrencilerinin hazırladığı sürpriz gösteri büyük beğeni topladı. Yaklaşık 1 aydır bu gösteri için hazırlık yapan miniklerin büyük beğeni toplayan gösterisinde tüm Türkiye’ye birlik ve beraberlik mesajları verildi.

Türkiye’nin her bölgesine özgü kıyafetlerle gruplar halinde ve sırayla Alinda Antik Kenti Agora Meydanı’na çıkan öğrenciler, gösterilerinin ardından ahşaptan hazırladıkları tarihi mekanlar ve yöreye özgü ürünlerin yer aldığı bölge haritalarını birleştirerek dev bir Türkiye haritası oluşturdu. Haritaya bölge haritalarını yerleştiren öğrenciler; Karadeniz Bölgesi’nden ‘Gökte Yıldız’, Doğu Anadolu’dan ‘Hele Dadaş’, İç Anadolu’ndan ‘Hüdayda’, Güney Doğu Anadolu Bölgesi’nden ‘Antep’in Hamamları’, Akdeniz Bölgesi’nden ‘Silifke’nin Yoğurdu’, Ege Bölgesi’nden ‘Aydın Zeybeği’ ve Marmara Bölgesi’nden de ‘Damat Halayını’ oyunlarını sahneledi. Türkiye’nin içinde bulunduğu dönemde önemli bir mesj veren minikler, Vali AL ve protokol üyeleri tarafından ödüllendirildi. Etkinliğin sonunda protokol ve minikler Türkiye haritasının önünde hatıra fotoğrafı çektirdi.

Halk oyunları eşliğinde bir Türkiye koreografisi ortaya koyan öğrenci ve öğretmenlerini kutlayan Vali Kerem Al, “Bugün bir bayram coşkusu yaşıyoruz. Bayram ancak bu şekilde kutlanabilir. Çocuklarımızın Türkiye’nin yedi farklı bölgesini burada bizlere tanıtması çok anlamlı. Çocuklarımız ‘Hep birlikte Türkiye’yiz dediler. Hazırladıkları çalışma ile bizi çok duygulandırdılar” dedi.

Türkiye kompozisyonu içeren bir gösteri hazırladıklarını ifade eden Özlem Pamuk da, “Başlarken daha basit bir düzeyde başlamıştık. Belediye Başkanımız Hilmi Dönmez’in desteği ile bu noktalara geldi. Tüm bölgelerden birer yöresel oyun seçtik. Karadeniz Bölgesinden ‘Gökte Yıldız’ türküsü, Doğu Anadolu da ‘Hele Dadaş’ oyunumuz, İç Anadolu’ndan ‘Hüdayda’ oyunu, Güney Doğu Anadolu Bölgesi’nden ‘Antep’in Hamamları’, Akdeniz Bölgesi’nden ‘Silifke’nin Yoğurdu’, Ege Bölgesi’nde ‘Aydın Zeybeği’ ve Marmara Bölgesi’nden de ‘Damat Halayını’ çocuklarımıza öğrettik. Yaklaşık 1 aydır bu gösteri için hazırlanıyoruz. Asıl amacımız çocuklarımızla birlikte Türkiye’nin tek bir toprak halinde birleştiğini, parçadan bütüne gittiğini göstermek istedik. Ve en sonda da ‘Türkiye’m şarkısıyla da final yaptık. Çocuklar hazırlanırken de bunun ruhunu yaşadılar, seyirci karşısında oynarken de bunu yaşadılar”

30 yıllık öğretmenlik hayatında ilk kez böylesine bir çalışmanın içerisinde olduğuna değinen Yüksel Meydanaldı ise, “Bu yıl 23 Nisan ve festival kapsamında okulumuza görev düştü. Türkiye’mizin yedi farklı coğrafi bölgesini ve bu yeni coğrafi bölgenin de güzelliklerini ortaya koymak istedik. Çok daha güzel ve çok daha fazla şey sığdırmak isterdik ama imkanımız sınırlı olduğu için haritaya ancak bu kadar yerleştirebildik. Fikrin oluşması ve çalışmalara başlanmasının ardından Karpuzlu Belediyesi’nin katkılarıyla konu bu noktaya kadar geldi. Türkiye’nin yedi farklı bölgesinin halk oyunlarını o yöreye has kıyafetlerle beğeniye sunduk. Çalışmamızın bu kadar beğenilmesinden biz çok mutlu olduk ve çok gurur duyduk. Ne mutlu bize”

Okul Müdürü Yalçın Erbaş da, Türkiye’nin içinde bulunduğu dönemde sürece katkı vermeyi arzuladıklarını söyledi. Hedeflerine ulaşmış olmanın sevincini yaşadıklarının altını çizen Erbaş, şunları söyledi: “Çalışmaya emeği geçen öğrenci ve öğretmenlerimiz ile devlet büyüklerimize teşekkür ediyorum. İnşallah iyi bir şey sergilemişizdir. Türkiye’nin içinde bulunduğu geçiş sürecinde bizlerinde bir katkısı olduysa, ne mutlu bizlere. Türkiye birlik ve beraberlik içinde olsun, herkes kardeş olsun. Öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz ve vatandaşlarımız Türkiye’nin her yerinde aynı çatı altında birleşsinler. Biz bu mesajı vermek istemiştik. İnşallah yerine ulaşır”

(İHA)

Share