logo

30 Ekim 2007

Türk-iş ‘açlık ve yoksulluk sınırı’ araştırması

“Türk-İş araştırmasına göre, 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 657 YTL, yoksulluk sınırı ise 2 bin 141 YTL olarak gerçekleşti”
Türk-İş araştırmasına göre, 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 657 YTL, yoksulluk sınırı ise 2 bin 141 YTL olarak gerçekleşti. Türk-İş’e göre, geçtiğimiz ay ‘Ramazan’ nedeniyle birçok temel gıda maddesinin fiyatında görülen artış bu ay yerini ‘ılımlı’ bir artışa bıraktı.
Türk-İş tarafından 20 yıldan bu yana her ay düzenli olarak yapılan “Açlık ve Yoksulluk Sınırı” araştırması sonuçları açıklandı. Buna göre Ekim 2007 itibariyle, 4 kişilik bir ailenin mutfak için yapması gereken harcama tutarı yani açlık sınırı 657.26 YTL olurken, gıda ile birlikte konut, giyim, ulaşım, sağlık, eğitim, kültür gibi diğer zorunlu harcamaların karşılanabilmesi için eve girmesi gereken toplam tutar yani yoksulluk sınırı ise 2 bin 140.92 YTL olarak hesaplandı.Türk-İş’e Bağlı Tes-İş Aydın Şubesi Başkanı Mustafa Aydın yaptığı açıklamada Türkiye’nin gündemi ne olursa olsun, etkisi, ağırlığı ve yansıması içten içe toplumu kuşatan açlık ve yoksulluk, bir önceki yıla göre önemli tutarda ek harcamayı zorunlu kıldı. Yaşam, geçen yılın Ekim ayına göre şimdi 207 YTL daha zamlandı. Oysa çalışanların önemli bir bölümünün elde ettiği önemli bir gösterge olan asgari ücretteki artış aynı dönem itibariyle sadece 53 YTL oldu. Açıklamada, asgari ücretin halen net 419.50 YTL olduğu dikkate alındığında, toplumun önemli bir kesiminin
içinde bulunduğu geçim şartlarının olumsuzluğu devam ediyor.”dedi.

(Mücadele)

Share