logo

30 Ekim 2007

Turist gemilerinde Kuşadası’nı kötüleyen bildiri krizi

Kuşadası’na gemiyle gelen turistlere, gemilerin içerisinde Kuşadası çarşılarında hileli mal satıldığı iddia eden bildiriler dağıtılması esnafı isyan ettirdi. Kuşadası Ticaret Odası Başkanı Serdar Akdoğan, Yunan adalarından sonra gemilerin içinde de Kuşadası’nı kötüleyen bildiriler dağıtılmasının Türk turizmini baltalamaya yönelik olduğunu belirterek, olaya sert tepki gösterdi.
Bilindiği gibi, turizm sezonu içerisinde Yunanistan’daki turizm acentelerinin Türkiye’ye ve Kuşadası’na gelen gemilerindeki turistlere ‘alışveriş yapmayın’ bildirisi dağıtmıştı. Yunanistan’ın İstanköy (Kos) Adası Sezonluk Şirketler Derneği ile İstanköy (Kos) Kuyumcular Derneği’nin Türkiye aleyhinde broşür bastırarak alış veriş yapmayın uyarısında bulunmaları gemi turizminin merkezi Kuşadası’nda sert tepkiyle karşılanmış ve kınanmıştı. Yunan adalarında yaşanan bildiri krizinin ardından, bu kez Kuşadası’na gelen turist gemilerinin içerisindeki milyarder turistlerin Kuşadası’ndan ve Türkiye’den alışveriş yapılmasını önlemek amacıyla da Kuşadası’nı kötüleyen bildiriler dağıtıldığı belirlendi.
Özellikle esnafın büyük tepkisine yol açan bildiri krizi, gemiyle gelen turistlerin bu bildirileri Kuşadası esnafına vermesiyle ortaya çıktı. Büyük çoğunlukla Amerikalı milyarderlerin seyahat ettiği turist gemilerinde dağıtılan İngilizce bildirilerde, ?Efes Antik Kenti turundan sonra alışveriş yapmak için belli bir zamanınız olacaktır. Kuşadası’nda pazarlık (alışveriş) çok hileli olabilir. İlk söylenen fiyatlara inanmayın. İlk söylenen fiyatları ödemeyin. Kazıklanabilirsiniz. En güvenilir alışveriş yerleri belediye kontrolü altındaki yerlerdir. Altın fiyatı bütün dünyada aynıdır. İşçilik ücreti burada daha ucuz ve bu da fiyatların bir hayli aşağıda olmasını sağlıyor. Bu parlayan şeylerin hepsi altın değil. Belediye kontrollü mağazalara gidiniz? ifadelerine yer verilerek, Kuşadası esnafının sahtekar, satılan malların da hileli olduğu yolunda imaj oluşturuluyor.
Gelişmelere büyük tepki gösteren Kuşadası esnafı, gemi acentelerinin uyarılması gerektiğini belirtti. Turist gemilerinde yaşanan bildiri krizine en büyük tepki ise Kuşadası Ticaret Odası’ndan geldi. Kuşadası Ticaret Odası Başkanı Serdar Akdoğan, ? Bu durum tamamen Kuşadası ve Türk turizmine darbe vurmaya yöneliktir. Kuşadası her yönüyle turistlerin rahatça alışveriş yapacağı alış veriş merkezlerine ve işyerlerine sahiptir. Turistlerin haksız bir şekilde çarşıdaki işyerlerini kötüleyerek başka yerlere yönlendirilmek istenmesi ticaret etiğine uymaz. Bunun Yunanlı turizmcilerden sonra gemilerin içerisinde yapılması bardağı taşırmıştır. Gemi turizminde Kuşadası ile rekabet edemeyenler, işi Kuşadası’nı kötülemeye kadar vardırdılar. Ticarette rekabete her zaman varız ama bu şekilde karalanmak hiç hoş değil. Bu broşürün tercümesini yapıp gerekli makamlara başvurularımızı yapacağız. Bu broşür örneklerini Kültür ve Turizm Bakanlığımıza da göndereceğiz. Devlet nezdinde girişimlerin yapılması gerekiyor. Ülkemize ilk kez gelecek turistlere dağıtılan bu tür broşürler direkt olarak negatif düşüncelerin oluşmasına yol açmaktadır? dedi.

(İHA)

Share