logo

24 Ekim 2007

Tur operatörlerinin Güney Ege’yi Kataloglarından çıkarmasının yankıları sürüyor

Tur operatörlerinin Güney Ege’yi kataloglarından çıkarmasının yankıları sürüyor. 3 büyük tur operatörünün Kuşadası ve Bodrum’dan sonra Marmaris ve Fethiye’den çekilmesi turizm sektöründe büyük yankı oluşturdu. Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği(TÜRSAB) Kuşadası Bölgesel Yürütme Kurulu (BYK) Başkanı Bülent İlbahar, Marmaris ve Fethiye’nin Kuşadası ve Bodrum’da yaşanan olumsuzluklardan ders almadığını belirterek, “Tur operatörlerinin çekilmesinin en büyük nedeni turistlerin sokakta rahatsız edilmesi. Hanutçulardan bıkan turistler, tur operatörlerini böyle bir karar almaya zorluyor” dedi.
Bilindiği gibi, Güney Ege’ye Avrupa’nın değişik ülkelerinden turist getiren üç büyük tur operatörü Bodrum ve Kuşadası’nın ardından Marmaris ve Fethiye’den de çekildiğini ve bir daha turist getirmeyeceğini açıklamıştı. Özelikle Alman ve İskandinav pazarından turist getiren Thomas Cook, Sun World ve My Travel’in Marmaris ve Fethiye’yi kataloglarından çıkarması ile Güney Ege’nin önümüzdeki sezon önemli oranda turist kaybedeceği öne sürülmüştü.
TÜRSAB Kuşadası BYK Başkanı Bülent İlbahar, Kuşadası’nın 10 yıl boyunca hanutçuluğun büyük zararlarını gördüğünü belirterek, “Kuşadası’nda çok sıkıntılı dönemler yaşadık. Tur operatörlerinin bölgelerden kaçmasının en büyük nedeni hanutçuluk yani turistlerin rahatsız edilmesi. Kuşadası olarak bu konuda büyük atımlar attık. Turisti rahat ettirmemiz lazım. Oysa biz turisti canından bezdiriyoruz. Buraya tatile gelen insan sokağa çıktığında kendini bilmez esnafın, hanutçuların resmen saldırısına uğruyor. Turistler sokaklarda rahat rahat dolaşamıyor. Sokağa çıktığında turist şaşırıyor, son derece rahatsız oluyor. Bu kangren halini alan hanutçuluk şimdi de Marmaris ve Fethiye’de ortaya çıktı. Bu olumsuzlukları azaltmamız lazım. Kuşadası olarak çok acısını çektik. Şimdi ise tur operatörlerini yeniden Kuşadası’na getirmeye çalışıyoruz. Yeter ki biz olumsuzlukları giderelim. Tur operatörleri veya başka operatörler yeniden bölgeleri kataloglarına alır. İngilizlerin Vedem ilk kez bu yıl Kuşadası’na geliyor. Vedem, Türkiye’ye 2008 yılında 200 bin İngiliz turist getirecek. Biz olumsuzlukları gidermeliyiz. Kuşadası olarak tur operatörlerini geri getirmeye çalışıyoruz. Adam otelden çıkmış, yemek yemiş. Sokağa çıkıyor, zorla restorana sokulmaya çalışılıyor. Geçmişte bu sorunları Kuşadası yaşadı. Biz dersimizi aldık. Eski hatalarımızı telafi etmeye çalışıyoruz. Marmaris ve Fethiye’nin de bunu başarması lazım. Kuşadası ve Bodrum’da yaşananlardan Marmaris ve Fethiye ders almadı” dedi.

(İHA)

Share