logo

17 Ağustos 2007

Tralles, Aydınlılardan destek bekliyor

Ticaret Odası üyesi olan 40 kişinin Tralles Antik kenti tanıtım ve geliştirme derneğine katılımı ve AYTO tarafından tralles kazılarında kullanılmak üzere yapılması planlanan deponun tanıtımı için bir basın toplantısı düzenlendi.
Vali Mustafa Malay, Milletvekili Mehmet Erdem, İl Genel Meclis Başkanı İ.Hakkı Eser, AYTO Meclis Başkanı Mahmut Çağlayan, Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Baştuğ ve üyeler katıldılar.İğneyle kuyu kazmak için buradayız Kazı başkanımız Abdullah yaylalı ve Öğrencileri sabah 6´da başlayarak 50 derece sıcaklıkta burada çalışıyorlar.
Tralles, en kısa sürede turizme açılarak, Aydının ticari hayatına katkı sağlanmalıdır.
Turistler en az kısa sürede trallese gelmelidirler.
Arsenal Gymnasium ve geçen yıllardaki kazılarda ortaya çıkan laptina denilen tuvaletler, tralles için büyük önem taşımaktadır.
Bu 3 önemli yerin ortaya çıkarıl ması için 150-200 milyara ihtiyaç vardır.
Bu sağlandıktan sonra 2-3 yılda bu bölgeler turizmin hizmetine sunulmuş olacaktır dedi.
AYTO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Baştuğ ise yaptığı konuşma da; Aydın tarihi bir hazinenin üzerin de bulunmaktadır.
Ama maalesef bundan yeterince faydalanamıyoruz. Tralles Aydın’ın geleceği olacaktır.
Aydın Ticaret Odası bünyesinde oluşturulan kültür turizm komisyo nu, sağlanması ve Gümrükönü hanı nın restorasyonunu en kısa sürede gerçekleştirerek, Aydın’dan transit geçen turizm otobüslerini Aydın’da konaklamalarını sağlamaktır.”dedi.
AYTO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Baştuğ, 14 bin YTL değerindeki çeki kazı Başkanı Prof. Dr. Abdullah Yaylalı’ya teslim etti.
Milletvekili Mehmet Erdem ise yaptığı konuşmada, “daha önceleri 20-30 bin YTL olarak kazılara aktarılan para miktarı 200-300 bin YTL’ye çıkarılmıştır.
Tralles’te ve diğer antik kentleri mizde turizm potansiyelini harekete geçirmeliyiz” dedi.
Vali Mustafa Malay ise yaptığı konuşmada, Aydın’ı en iyi şekilde tanıtacak, Aydın turizm potansiyelini ortaya çıkarmak hedefimizdir.
Aydın’ın merkezinde ki bu güzel turizm merkezimizin hayata geçiril mesi Aydın’a canlılık getirecektir.
100’lerce yıldır bu kentlerimizi yabancı arkeologlara emanet etmişiz. Ama artık Abdullah hocamız gibi hocalarımız, güneş doğmadan işlerinin başında oluyorlar.
Burada çıkan eserlerin korunma sı için bir depoya ihtiyaç vardır. Odalarımıza bu konuda yazı yazdık. Sadece ticaret odamızdan destek gördük. Bu desteğin diğer odalara da örnek olması lazımdır. İşadamları mızdan da katkı bekliyoruz” dedi.
(Mücadele)

Share