logo

15 Haziran 2013

Toprak Bayramında ‘Toprak Ana’ Ele Alındı

Aydın Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından Toprak Haftası ve Toprak Bayramı kutlamaları kapsamında ‘Toprak Ana’ konulu panel düzenlendi.

Aydın Serbest Mali Müşavirler ve Muhasebeciler Odası’nda gerçekleştirilen panele, Aydın Gıda, Tarım ve Hayvancılık Şube Müdürü Karasu, Aydın Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Mahmut Nedim Barış, Aydın Ziraat Odası Genel Sekreteri Zeki Sarıoğlu ve Aydın Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü personeli katıldı.

Panelin açılış konuşmasını yapan Gökhan Karasu, toprağın önemine dikkat çekerek, “Toprak, hava ve su gibi, canlıların yaşaması için vazgeçilmez bir unsundur. Toprak binlerce hatta milyonlarca yılda oluşmakta ve insan ömrüyle kıyaslanamayacak bir süreci işaret etmektedir. Yaşamın kaynağı olan toprağın önemini vurgulamak ve kamuoyunda farkındalık yaratmak amacıyla her yıl Haziran ayı içerisinde Toprak Haftası ve Toprak Bayramı etkinlikleri düzenlenmektedir. Ülkemizde her yıl binlerce dönüm tarım arazisi, yanlış toprak işleme, hatalı sulama ve bilinçsizce yapılan tarımsal uygulamalardan dolayı zarar görmekte ve hatta kullanılmaz hala gelmektedir.

Aynı zamanda toprağın canlılığını sürdürebilmesi için gerekli olan su kaynaklarımız da bilinçsiz sulamayla israf olmakta, tarım topraklarımız tuzlulaşmakta, erozyon meydana gelmekte ve drenaj sorunları ortaya çıkmaktadır. Tarımsal, endüstriyel ve evsel atıklar nedeni ile hem içme hem de sulama suyu kirletilmekte, büyük bir çevre sorunu ile yüz yüze gelinmektedir. Bütün bu sorunlara yol açmamak ve meydana gelebilecek olumsuzlukları ortadan kaldırmak ad4na görevimiz, bu varlıklarımızı yok etmeden, kirletmeden verimli ve sürdürülebilir bir şekilde kullanmak, gelecek nesillerimize verimli olarak bırakmak olmalıdır” şeklinde konuştu.

Karasu’nun konuşmanın ardından Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından hazırlanan toprak önemini anlatan belgesel ve kamu spotları gösterildi. Panel, Gönül Aydın ve Yrd. Doç. Dr. Selçuk Göçmez’in sunumlarıyla son buldu.

 

(İHA)

Share