logo

26 Ekim 2016

TGF’nin 52. Başkanlar Konseyi Aydın’da Başladı

5810c411bfd21Aydın Gazeteciler Cemiyeti’nin ev sahipliğinde düzenlenen Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) 52. Başkanlar Konseyi toplantısı Aydın Valisi Ömer Faruk Koçak ziyareti ile başladı. Aydın Valisi Ömer Faruk Koçak’ın makamında gerçekleştirilen ziyarete Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Yılmaz Karaca, TGF Yönetim Kurulu üyeleri, AGC Başkanı Semra Şener ve 20’ye yakın konsey üyesi katıldı.
Ziyaret esnasında kısa bir konuşma yapan Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Yılmaz Karaca; “Öncelikle Sayın Valim Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanlar Konseyi’ndeki üyelerimizin bir kısmını kabul ettiğiniz için teşekkür ediyoruz.” diyerek başlayan konuşmasına şöyle devam etti;5810c40aa3f3d

“Federasyon olarak, iki ayda bir başka bir ilde düzenlediğimiz başkanlar konseyinin 52’ncisini Aydın’da yapıyoruz. Konseyde, sadece mesleki sorunlarımızı değil, aynı zamanda o ilin ve Türkiye’nin sorunlarını görüşüyoruz. Federasyonumuz, Türkiye’de kurulu 73 meslek örgütünden, Kıbrıs’ta 3 ve Azerbaycan’da 4 olmak üzere toplam 80 meslek örgütünden oluşan Türkiye’nin en büyük basın kuruluşlarından bir tanesidir. Biz, sadece Türkiye’nin değil, Türk dünyasının sorunları ile ilgili çok yakın temaslarda bulunuyoruz. 2014 yılında Eskişehir’de başlattığımız Türk Dünyası Basın Şurası’ndan sonra ve şu anda da kısa film yarışması düzenledik. ” dedi.
Merhum AGC Başkanı Mustafa Çezik’in vasiyetini hatırlatan Karaca, “Aydın bizim için çok önemli. Çünkü rahmetli Mustafa Çezik bizim kurucu başkanımız. Kendisi, vefat etmeden önce hep ‘Aydın’da bir başkanlar konseyi toplantısı yapmalıyız. Sökülen cemiyet tabelasının tekrar yerine konulmasını çok istiyorum’ derdi. Kendisi vefat ettikten sonra, ben genel başkan oldum. Genel Başkan olarak, Aydın’a bilfiil ilgi göstererek, yeni seçilen cemiyet yönetimine destek vererek, başkanlar konseyini Aydın’da gerçekleştireceğimiz için çok mutluyuz” dedi.
Karaca ve cemiyet başkanlarına, ziyaretlerinden dolayı teşekkür eden Vali Koçak da, “Sizleri, Türkiye’nin en güzel şehirlerinden birisinde ağırlamaktan memnunuz. Aydın, demokrasinin çıkış noktalarından biridir, merhum Adnan Menderes’in memleketidir. Bu açından da başkanlar konseyini, burada yapmanız çok önemli. Konseyi toplayarak ve cemiyet binasını da açarak, bir vasiyeti gerçekleştireceğiz. Bu açıdan da Aydın’da olmanız önemli.
Ulusal medyada görev yapan arkadaşlarım darılmasınlar ama ulusal medyadan daha etkili olan yerel medyalardır. Ulusal basını takip ederken insanlar bir psikoloji ile takip eder bu ortaktır. Fakat herkes kendi ilinin medyasını okurken daha yakın ilgi gösterirler. Tirajı düşük gibi görünür ama okunurlukları etki alanları çok daha geniştir. Aydın’ın gerçek değerleri ile tanıtılması Türkiye’nin diğer bölgeleri ile ne kadar bütünlük arz ettiğini gerek kültürel açıdan gerek sosyal açıdan onlarla nasıl ortak paydalarının çok olduğunu gösterecek birkaç günü burada geçireceksiniz ve bunu inşallah bütün Türkiye’ye duyuracaksınız.
Aydın’ın tüm ilçelerini görmeniz ve tanımanız için elimizden geleni yapacağız. Eminim ki buradan iyi hatırlarla ayrılacaksınız ve gittiğiniz illerde Aydın’ı anlatacaksınız” ifadelerini kullandı.5810c40e584d6
Konuşmalarının ardından TGF Başkanı Karaca, Vali Koçak’a başkanlar konseyine yaptığı katkıdan dolayı teşekkür plaketi verdi. Plaketi kabul eden Vali Koçak da, Karaca’ya incir ve zeytinyağı hediye etti.
Onursal Başkan Mustafa Çezik Mezarı Başında Anıldı
TGF Genel Başkanı Yılmaz Karaca ve cemiyet başkanlarının Aydın Valisi Ömer Faruk Koçak’a gerçekleştirdiği ziyaretin ardından, Aydın Gazeteciler Cemiyeti Onursal Başkanı Merhum Mustafa Çezik kabri başında anıldı. Onursal Başkan Mustafa Çezik’e dua edildikten sonra kısa bir konuşma yapan TGF Genel Başkanı Yılmaz Karaca; “Mustafa ağabey ile 25 yıla yakın bir beraberliğimiz oldu ve rahmetli oluncaya kadar da her gün olmasa bile haftada bir gün, iki gün görüşürdük. Rahmetli bu mesleği severek, bu mesleğin çilesini çekerek bugünlere getirdi gazetesini, evlatlarını. Ancak hep içindeki olan uhdenin, bugün gerçekleşmiş olması gerçekten sayın cemiyet başkanımızın ve kardeşimizin de söylediği gibi benim içinde önemliydi. Çünkü TGF’nin temeli Aydın’da atılmıştı. Bu atılan temel büyüdü, yurt dışına çıktı. Ben inanıyorum ki atılan bu temel daha iyi yerlere gidecek. Cemiyet binasının olayı Mustafa ağabeyi çok yıpratmıştı. Ben uzun bir süre Aydın’la ilgili çalışmalar yaptım ama bir türlü başaramadım. En son kongrede bir çok aday olmasına rağmen buraya gelerek birlik, berberliğin sağlanması, genç dinamik kadın gazeteciler cemiyeti başkanı seçilmesinden dolayı ve verilen sözlerin çok kısa sürede gerçekleşmesinden dolayı ben de mutlu oldum. İnanıyorum ki rahmetli Mustafa ağabeyim de mutludur. Nur içerisinde yatsın. ” dedi.
52’nci TGF Başkanlar Konseyi programı, 30 Ekim 2016 gününe kadar çeşitli toplantılar ve etkinliklerle devam edecek.
(Mehtap Altınkeser)

Share