logo

06 Temmuz 2013

TEMA Vakfı Aydın İl Temsilcisi Mehmet Özdemir : “Doğa Dengedir.”

TEMA Vakfı Aydın İl Temsilcisi  Mehmet Özdemir yaptığı basın açıklamasında:   

“TEMA Vakfı 20 yıldır hayatın temelini oluşturan toprak, su ve orman varlıklarımızın canlı hayatı için gerekli olduğunu söylüyor. İnsanlar kadar diğer canlıların da sağlıklı bir çevrede yaşam hakkını, temiz suya erişmelerinin sağlanması, ekolojik dengenin  gözetilmesi için “yaşamak için yaşat” sloganıyla mücadele ediyor.

Ancak, doğal varlıklar ülkemizde  ve dünyada  insanlık tarihinde belki de hiç olmadığı kadar büyük bir hızla yok ediliyor. Parklar, yol kenarındaki ağaçlar, hatta balkondaki çiçekler, çoğunluğu kentte yaşayan dünya nüfusunun en yakınında bulunan doğa ile ilişki kurabildikleri tek bağ.

Artan dünya nüfusu ile birlikte doğal varlıklar üzerindeki baskı her geçen gün katlanarak artıyor. Daralan tarım alanları, meralar, ormanlar, kirlenen ve azalan sular tüm canlı hayatını tehdit etmektedir. Yaşanan küresel iklim değişikliği, can, mal ve üretim kayıplarına sebep olan kasırgalar, hortumlar, sel ve su baskınları, önü alınamayan yangınlar gibi bütün olumsuzluklar, hatalı insan davranışları ve politikaların sonucudur. Ekolojiyi dikkate almayan ekonomik politikalar geleceğimizi tehdit etmektedir.

Biz, insanlar doğanın bir parçasıyız. Doğa insanlar olmadan da varlığını sürdürebilir. Ama biz insanlar, nefes almak, karnımızı doyurmak, suyumuzu içmek, barınmak aklımıza gelebilecek  her durumda doğaya muhtacız.

Doğa, onu sevmemiz ve korumamız dışında hiçbir karşılık beklemeden her ihtiyacımızı cömertçe sunuyor. Ormanlar, bitkiler sularımızı besliyor, topraklarımızı erozyondan koruyor, yeşil yapraklarıyla oksijen üretiyor, gövdesinde karbon depoluyor, canlılara yiyecek sağlıyor, onlara yurt ve yuva oluyor. Ağacın, ormanın sunduğu bu hizmetler parayla ölçülebilir mi.?

Toprak ve mera, tarım ve hayvancılık faaliyetleri dışında  başka amaçlar için kullanılmamalıdır. Toprağı, ormanı, suyu ve havayı zehirleyen, tahrip eden, kimyasal madencilik uygulamaları yapılmamalıdır.

Orman alanlarının bütünlüğünü bozacak, bitki çeşitliliğini azaltacak, topraklarımız, derelerimiz, ormanlarımız ve ekosistemimize geri dönülmez zararlar verecek projeler yapılmamalıdır. “Yaşat ki, yaşayasın.”

İçinde bulunduğumuz mevsimde, paha biçilmez faydalar sunan ağaçlarımız, ormanlarımız, zeytinliklerimiz, fundalık ve çalılıklarımız insan kaynaklı olarak yanıp kül oluyor. Yanan, işimiz, aşımız, hayatımız, geleceğimizdir. Yanan, biyolojik çeşitliliğimiz, kuşlarımız, sürüngenlerimiz, sincaplarımız, toprağa hayat veren mikroorganizmalarımızdır.  Yanan, topraklarımızın, sularımızın bekçisi, oksijen kaynağımız, akciğerlerimizdir. Yangınlar, dağlarımızı kel, ovalarımızı çöl yapar.

Herkesi dikkatli olmaya, ormanlık alanlarda ateş yakmamaya, sigara içmemeye, sigara izmaritlerini söndürmeye, yol kenarlarına atmamaya davet ediyorum. TEMA Vakfı olarak, yıllardır ifade ettiğimiz “toplumsal barış topraktan gelecek” sözünün hala doğru ve geçerli olduğunu biliyoruz. Toplumsal barışın topraktan gelmesi için, doğanın parçası olduğumuzu unutmadan topraklarımızı, sularımızı, ormanlarımızı, ekosistemi korumak için, barışçıl, umutlu, dengeli ama inançla yüce Milletimizle birlikte mücadelemizi sürdüreceğiz."

(Mücadele Ajans)

Share