logo

23 Temmuz 2013

Teksif’ten Söke’de Greve Doğru Birlik Ve Dayanışma Toplantısı Toplantısı

Türkiye Tekstil Sanayii İşverenleri Sendikası ile 2 Şubat 2013 tarihinden bu yana yürütülen toplu iş sözleşmesi müzakerelerinde anlaşmaya varılamaması sonucu TEKSİF tarafından başlatılan birlik ve dayanışma toplantıları devam ediyor.

Bu toplantılardan biri Söke’de yapıldı. Toplantıda 23. Dönem toplu iş sözleşmesi ile ilgili bilgiler aktarıldı. Toplantı Söke’de Saray Düğün Salonu’nda gerçekleştirildi. TEKSİF Söke Şube yöneticileri başta olmak üzere sendika üyesi tekstil işçilerinin bulunduğu toplantıya TEKSİF Genel Başkan Yardımcısı Metin Kır, Genel Sayman İbrahim Öner, İzmir Şube Başkanı Faruk Aksoy da katıldı.

Gerçekleştirilen toplantıların önemine değinen TEKSİF Genel Sayman İbrahim Öner konuşmasında; “23. dönem toplu iş sözleşmesi hangi aşamada, bu güne kadar görüşmelerde neler oldu, şu anda hangi konumdayız ve bundan sonra neler yapacağız. Bunları değerli üyelerimizle paylaşmak için bütün iş yerlerimizi toplayıp hem görüş alışverişi yapmak, güç birliğimizi ve kararlılığımızı işverenlere karşı göstermek göstermek için bu toplantıları yapıyoruz” dedi. Toplantılar zincirinin Trakya ve İstanbul’dan başlayıp Kayseri, Marmara ve Ege Bölgesi’nde devam ettiğini belirten İbrahim Öner; işveren sendikasına bağlı 80 işyeri olduğunu bunlardan 37 tanesi ile toplu sözleşme yapıldığını ve toplu sözleşmenin 12 bin işçiyi ilgilendirdiğini söyledi. Türkiye Tekstil Sanayii İşverenleri Sendikası’nın Başkanlığı’na yakın zamanda Sökeli SÖKTAŞ işletmesinin sahiplerinden Muharrem Hilmi Kayhan’ın seçildiğine dikkat çeken TEKSİF Genel Saymanı İbrahim Öner; “Söke’de gerçekleştirdiğimiz bu toplantının böyle de farklı bir anlamı var” dedi.

“2008’DE 11 BİN ÜYE KAYBETTİK”

2008 yılında hafif denilen badireler atlatıldığını tekstil sektöründe 200 bin kişinin işsiz kaldığını ve o dönemde TEKSİF’in 11 bin üye kaybettiğini belirten İbrahim Öner; “Kriz dönemlerinde bir takım esnekliklerle sorumluluklarımızı yerine getirdik. Fedakârlığımızı gösterdik. Şimdi fedakarlık gösterme sırası sizde. Yaptığımız araştırmada kayıt dışı askeri ücretin olduğunu ve bunun oranının yüzde 55 olduğunu tespit ettik. Kriz döneminde 120 günden 72 güne düşürülen ikramiyeleri tekrar istiyoruz. Fazla mesailerin hafta içi yüzde 100, hafta sonu yüzde 200 olmak üzere eskisi gibi olmasını istiyoruz ve bunun pazarlığına bile girmiyoruz. Kaybedilmiş hakları geri almak istiyoruz.

“GREV İÇİN YASAL SÜREYİ BEKLİYORUZ”

28 Haziran’da grev kararı alındığını ancak yasal süreyi beklediklerini belirten İbrahim Öner, “Bilindiği gibi 60 günlük süreç var. İşverenin lokavt kararı var. İşveren ikramiyelerin kırmızıçizgileri olduğunu söyledi. Bizim Genel Başkanımız da ikramiyelerin işçilerinde kırımızı çizgisi olduğunu söyledi. Geri adım atmıyoruz. Grev konusunda kararlıyız” diye konuştu.

(İHA)

Share