logo

17 Ekim 2007

Taze süt ve yumurta kuyruğu hiç bitmiyor

Aydın’ın Söke ilçesindeki Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Tarımsal Yayım ve Hizmetiçi Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nde (TAYEM) üretilen yumurta ve sütler haftanın belirli günlerinde vatandaşa satılıyor.
Bir yıl öncesine kadar Ziraat Teknik Lisesi olarak Ziraat Mühendisleri yetiştiren okul, bu yıl sadece personel eğitimi vermeye başladı. Tarım ve Köy işleri Bakanlığı bünyesinde bulunan, Tarımsal Yayım ve Hizmetiçi Eğitim Merkezi Müdürlüğü (TAYEM) hem personel eğitiyor, hem de uygulamalı olarak tarım ve besicilik yapıyor. Bu nedenle de eğitim merkezinde bulunan cins ineklerden günlük 300 ile 400 litre arasında süt elde ediliyor. Eğitim merkezinde bulunan tavuklardan elde edilen yumurtalar ve sütler Söke’de ki Koyuncuoğlu Pasajı’nda satışa sunuluyor.
Sabah saat 08.30’da açılan mekanda haftanın 6 günü süt ve 2 günü de yumurta satışı gerçekleşiyor. Eğitim merkezinde yem bitkileriyle beslenen hayvanların sütü organik olarak elde ediliyor. Satış sorumlusu Gökhan Erçelik ve Ahmet Ermişöz, sabahın ilk saatlerinden itibaren sağımı gerçekleştirilen sütlerin zaman kaybına uğramadan satış merkezine ulaştırıldığını belirterek, her gün süt alabilmek için onlarca kişinin sıraya girdiğini söylediler. Bir litre sütü 75 YKr’den sattıklarını ifade eden satış görevlisi Gökhan Erçelik, yumurtayı da kiloyla sattıklarını kaydetti.
Her gün aynı yerden süt ve yumurta alabilmek için dakikalarca sırada bekleyen vatandaşlar ise durumlarından hiçte şikayetçi değiller. Aldıkları ürünlerin beklemeye değdiğini ifade eden müşteriler, içtikleri sütün ve yedikleri yumurtanın doğal ve güvenilir yerde yetiştiriliyor olması dolayısıyla içleri rahat bir şekilde ürünleri tükettiklerini kaydettiler.

(İHA)

Share